Roboti, co se mění na auta, letadla, různé věci nebo zvířata. Někdo si může ťukat na hlavu, někdo výskat nadšením. Pravdou ale je, že se tato značka už třicet let těší velké popularitě, a to i přes to, že ji díky jisté dětinskosti nemusí brát všichni ti nejhustší nerdi vážně. Transformers jsou přímo ideálním marketingovým spojením všeho, co mají děti i dospělí vážně rádi – auta, letadla a roboti. Tato hravost však překvapivě dobře kontrastuje v temným příběhovým pozadím o milióny let dlouhé válce mezi nesmiřitelnými stranami.

Značka Transformers má svůj původ v sérii figurek japonské společnosti Takara (později Takara Tomy) Diaclone a Microman. Komerčního potenciálu si velmi brzo všimla americká společnost Hasbro, která s Takarou už dříve spolupracovala s licencí na postavičky G. I. Joe. V roce 1984 odkoupilo Hasbro od Takary licenci na jejich roboty a pod názvem Transformers je začalo distribuovat v severní Americe. Američané ale věděli, že to nepůjde jen s bezejmennými figurkami. Chtělo to pořádný příběh v pozadí, hrdiny, zkrátka něco, s čím se můžou zákazníci ztotožnit. Najali proto Jima Shootera a Dennise O´Neila. Poté se k nim přidal ještě Bob Budiansky, který má na svědomí většinu jmen a osobností jednotlivých robotů.

Svět Transformers postupem času nabobtnal do nečekaných rozměrů plných dějových zvratů, spin-offů a alternativních realit. Základem je ale víceméně to, že kdysi dávno v dalekém místě galaxie žila tajemná rasa Quintessonů. Byla to inteligentní rasa na vysoké technické úrovni. Jak to tak ale bývá, nechtělo se jim moc makat, a tak si vytvořili robotické pomocníky – transformery. Planeta Cybertron byla tou dobou jen jednou z mnoha obřích továren. Byla však jen otázka času, kdy dojde k povstání, které vyústilo k vyhnání původní rasy stvořitelů. Vznikly dvě hlavní frakce – mírumilovní Autoboti pod vedením chrabrého Optima Prime a zlotřilí a zákeřní Deceptikoni, které vede zkažený Megatron. Nikoho snad nepřekvapí, že i tihle se nakonec pustili do sebe. Vyhlazovací válka zuřila po mnoho generací. Zdroje docházely a obě strany se přikláněly ke stále zoufalejším činům. Nakonec to ale dopadlo tak, že se prohnilý Megatron zmocnil lodi, se kterou pak hrdinně havaroval na planetě Zemi.

Tím začíná komiksová série, kterou začal vydávat Marvel roku 1984. Svět Transformers se brzy stal pevnou součástí světa Marvel. Transformeři se tak setkali se Spider-Manem, Kapitánem Amerikou, Irona Manem nebo Wolverinem. V roce 2002 po Marvelu převzalo otěže Dreamwave Productions a od roku 2005 patří komiksy pod křídla IDW Publishing. Vedle komiksů se příběh rozvíjel taky v animovaných seriálech, které byly doplněné o animovaný film s jednoduchým názvem Transformers: The Movie. Ten následovaly další dva kousky. Jak komiks, tak seriály sloužily hlavně jako marketingová podpora hraček, zvlášť ve chvíli, kdy Hasbro představilo nějakou novou řadu.

Nenasytná děcka i náruživí sběratelé tak pravidelně dostávali do rukou nové kousky. Buď vylepšené staré známé, nebo postavy a postavičky zcela nové. Zmínit můžeme třeba Dinoboty a Constructicony (menší robotci, kteří šli složit do jednoho velkého) nebo Maximaly a Predacony (roboti měnící se ve zvířata nebo hmyz. Tak jak se přidávaly nové druhy, zlepšovala se i technická stránka hraček. Roboti se dali složit do několika tvarů, přidávali se zvukové a světelné efekty. V roce 1993 se dokonce na trh dostává model, který z kanónů střílí vodu, které po zásahu povrchu hračky mění jeho barvu, čímž simuluje zásah.

Značka Transformers se stala světoznámou a držitelé licencí se jen s úsměvem na tváři dívali na stále se zvětšující konta. Pro pořádek musím dodat, že situace v Japonsku je ještě o řád šílenější a zamotanější. Jak jinak. Pro větší přehlednost a přiměřenou délku článku jsem se celou japonskou odnož Transformers rozhodl vynechat.

Největší robotí blázinec rozpoutal rok 2007, kdy Michael Bay natočil stejnojmenný film, který produkoval Steven Spielberg. Byl to megahit, který dodnes drží přední příčky mezi nejvíce výdělečnými filmy všech dob. Podle mě zcela právem. Nejen že film oslnil diváky úžasnými efekty, ale přinesl dokonce i slušný scénář plný vtipu a nadsázky. Nakonec ani nevadil jindy otravný a ulepený nános amerického patriotického patosu. O stupeň horší bylo pokračování z roku 2009 s podtitulem Pomsta poražených. Bohužel se již Bayovi nepodařilo udržet kvalitu prvního dílu a film se stal jen přehlídkou až přehnaných akčních scén, které byly vyplněny trapnými scénkami. Zklamání, i když komerčně opět úspěch. Nic to ale není v porovnání s třetím dílem, kde už snad kromě těch efektů nefungovalo vůbec nic. Transformers 3 je škvár. Jsem zvědav, jestli se podaří zastavit smutná klesající křivka kvality a čtvrtý díl Age of Extinction plánovaný na tento rok bude stát za to.

Kromě komiksů, seriálů, filmů a knih se samozřejmě Transforměři objevili i v řádce videoher. Už od roku 1985 vycházejí tituly z tohoto světa snad na všechny dobové platformy. Od ZX Spectra, přes Commodore 64, Playstation až po dnešní konzole a mobilní zařízení. Je mou smutnou povinností zklamat většinu dnešních hráčů. Je poměrně jedno, jestli si chcete zahrát Transformers na Xboxu, Playstationu nebo iOS. Všechno jsou to průměrné až podprůměrné tituly, které ocení jen ti nejzapálenější fanoušci. Škoda.

Značka Transformers má stále před sebou zajímavou budoucnost, kterou hodlá Michael Bay přiživovat dalšími filmy. A třeba se dočkáme i nějaké slušné hry. Zajímavé je, že ani po těch letech příliš neklesají prodeje klasických figurek, které Hasbro neustále vylepšuje. Sláva značky zřejmě ještě nějaký čas potrvá, stejně jako nekonečná válka Autobotů a Deceptikonů.

O autorovi
Karel
Šéfredaktor

Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času. I kdyby měl den dvakrát tolik hodin, stejně bych nestihl vše, co bych chtěl. Těžký je to život...