Vlčí Bouda je webzine, portál a komunitní server, který se zabývá obsahem okolo sci-fi, fantasy, hororu, ale také po stránce literatury, komiksu, filmu a televize, her, rozhovorů se zajímavými osobnostmi či po stránce recenzí nebo dokonce autorské.
Historie
V červnu 2013 přišel nápad založit web zabývající se články z okruhů sci-fi, fantasy a hororu a vznikl (jak už to tak bývá) při klasické debatě v hospodě, kdy dvě nespokojené hlavy BeeSeeho a Hanzmana zadaly zrod tomuto projektu. Třetí do party přišel Kirby a jádro redakce bylo na světě. Hanzman začal programovat a připravovat web postavený na CMS systému Joomla 2.5 a ve spolupráci s Kirbyho grafickým uměním vyřešili vzhled webových stránek. BeeSee, jakožto nejvíce zkušený publicista a ostravský komiksový guru, se chopil křesla šéfredaktorského. Během léta se vyřešil základní koncept včetně názvu, který vzdává holt českému sci-fi hororu Vlčí bouda režisérky Věry Chytilové. Projekt se spustil úderem prvního září 2013. Původní koncept webu se mimo klasického obsahu plného recenzí, rozhovorů a zajímavostí zabýval také danými měsíčními tématy, které vždy zahrnovaly významou osobnost, období či fenomén. Vlčí bouda se pomalu začala dostávat mezi širší veřejnost a v následujícím čtvrtletí jsme navázali spolupráci s významnými českými nakladatelstvími a individuálními projekty. Získali jsme vlastní ISSN, získali zhruba desítku občasných redaktorů a spojili se s archívem českého webu. Na konci roku 2013 jsme vydali elektronický sborník - První Almanach Vlčí Boudy - který obsahoval nejzajímavější články předchozích třech měsíců, obohacený o pětici autorských povídek.
V lednu 2014 přišla první krize, která odstartovala nervózní období úpadku celého projektu. Leden přinesl článkový půst, včetně neaktivity některých členů týmu. Článků ubývalo natolik, až se muselo ustoupit zavedenému modelu - jeden článek denně. Nervózní období bylo v březnu 2014 završeno odchodem BeeSeeho z pozice šéfredaktora Vlčí boudy a následující měsíce byl projekt téměř mrtvý, pouhopouhou aktivitou bylo pár článků týdně. Po dlouhém rozhodování byla zrušena měsíční témata a také blížící se Druhý Almanach, který doposud nevyšel. Šéfredaktorského křesla se na chvíli ujala Ronne, která se pokusila nakopnout neaktivní autory článků k dodání obsahu, nicméně ani tento pokus nebyl úspěšný. Jelikož Kirby s Hanzmanem nechtěli projekt pohřbít pod kytičky, rozhodli se oživit aktivitu webu na vyšší úroveň. Během letního období pomalu začali web dostávat do původně zamýšlených kolejí a od podzimu 2014 je Vlčí bouda opět na výsluní.
Nový životadárný impuls má také dodat spuštění nových stránek, již na CMS Joomla 3 a Kirby s Hanzmanem společně vypracovali nový grafický vzhled, který se spustil počínaje rokem 2015. Současným výsledkem je lehce odlehčený tým autorů, který se stále rozrůstá a jako chobotnice zasahuje do více a více tematických oblastí. Kromě recenzí bude Vlčí Bouda nabízet také tematické články zaměřené na aktuální trendy a témata a stále bude brát zřetel na autorskou tvorbu, jak literární, tak komiksovou.