Zombie je tvor velmi podivný a jedním z charakteristických znaků je šouravá chůze. Mnoho nadšenců si tento pohyb nacvičuje, protože nikdy neví, kdy se jim to bude hodit. Při tom se sdružují ve velkých stádech a procházejí centry různých metropolí. Pražský Zombie Walk se za šest let dostal do povědomí širokých mas, nejen těch, kterým již mozek pomalu stéká na rameno, ale i těch, kteří jdou náhodou kolem nebo se o akci nechají informovat médii. Na to, jak to všechno v praxi probíhá, jsme se zeptali pořadatelů sdružených kolem serveru Sanctuary. Respondentem pro tento rozhovor byl nemrtvý redaktor Paesant, jeden z hlavních organizátorů walku.

Jak a u koho vzniknul nápad pořádat pražský Zombie Walk? Inspirovali jste se podobnými akcemi v zahraničí?

U zrodu nejstaršího českého Walku stáli milovníci zombie apokalyptických snímků, hororoví nerdi a nenapravitelní goths. Před šesti lety naše touhy sjednocovat podobné zvrhlíky podpořily úryvky videí s mrtvolami pochodujícími americkou metropolí a dalšími městy. Několikrát jsme si nad pivem v žižkovských putykách srovnali plány a šance přenést fenomén k nám, pak se do toho vrhli po hlavě.

walk

Účastnil jste se někdo podobné akce v zahraničí? Kdy a kde a případně sdělte nějaké dojmy…

Ačkoliv pravidelně již několik let navštěvujeme německý festival Wave Gotik Treffen, který do svých řad svolává desetitisíce namaskovaných a často hrůzně vzhlížejících bubáků, inspirace zahraničními Walky přicházela především ze zmíněných videí a fotoreportáží.

Můžete představit organizační tým a říci, kdo má co na starosti? Kolik lidí se podílí na takovéto akci?

Organizační tým každý rok rozšiřuje řada pomocníků, ať už se jedná o zotročené zombice lepící účastníkům registrační pásky, diktátorské popichovače vprostřed davu ženoucí mrtvoly správným směrem nebo zubožené trosky těl sbírající odpadky po nečistotných návštěvnících. Samotné organizační jádro se skládá z redaktorů hudebního serveru www.sanctuary.cz a výše zmíněných nenapravitelných goths.

walkwalkwalk

Celkem by mě zajímalo, jak probíhá jednání se zastupiteli města o povolení takovéto akce? Moc si nedovedu představit,  že přijdete na Magistrát s tím, že plánujete pochod oživlých mrtvol... Máte nějaké veselé zážitky v tomto směru?

Se stejným dojmem jsme vstupovali do budovy Magistrátu již dávno, na prvním ročníku. Nicméně, ačkoliv by nás potěšilo vyprávět zkazky o hrůzyplně ječících úřednicích, po pravdě se jedná o razítko jako každé jiné. Ať už se chystáte v ulicích Prahy rozsvítit barvy masivního gejství, opékat vepře před Zemědělským muzeem nebo se belhat městem jako mrtvola, povolení řešíte podobným způsobem. 

Kolik máte za sebou ročníků a jaké máte zkušenosti a ohlasy od účastníků?

Letos jsme úspěšně dovedli do cíle šestý ročník pražského Zombie Walku, ačkoliv se trhala mračna a někteří zombivci se váleli po mozky v loužích, účast se stále dala počítat na velkolepé stovky. Dlouhodobě dostáváme pozitivní ohlasy od účastníků a kryptofašistické, paroubkovsko-láskopravdářské, záškodnicko-bolševické a rozhodně silně zfetované nálepky od čtenářů vytříbených zpravodajských serverů. Což nám zcela vyhovuje.

„Každoročně si vysloužíme pozornost ze zahraničí, ať už z pozice návštěvníků z USA, Skandinávie nebo Ruska, stejně tak zahraničních médií.“

Jak je to se zúčastněnými? Kolik jich na jednotlivé ročníky dorazilo a táhnou se na tuto akci mrtváci z celé republiky nebo třeba i ze zahraničí?

Každoročně si vysloužíme pozornost ze zahraničí, ať už z pozice návštěvníků z USA, Skandinávie nebo Ruska, stejně tak zahraničních médií. Sledovat naše mluvící hlavy v asijských televizních stanicích nás pochopitelně zpětně naplňuje blahem. Co se týče návštěvnosti, přes letošní deštivý odliv máme stále na paměti rekordních tisíc účastníků vyskládaných před budovou Rudolfina.

walk

Jaké jsou reakce běžných lidí, kteří jdou jen tak náhodou kolem? Máte nějaké zajímavé zážitky a poznatky?

Naprostá většina z nich se nad tímto makabrózním reality-hackem pousměje, téměř všichni si průvod natáčí a dokumentují. Pouze japonští turisté nadále trýznění nočními můrami z Fukušimy vykazují značný respekt a odstup ke zmutovaným mrtvolám pochodujícím v jejich dosahu. Nejzajímavější jsou pochopitelně každým rokem fingované požíračky předem domluvených obětí. Když se stádo zombií nečekaně vrhne na jednoho z „civilistů“ a začne mu rvát útroby z těla, všudypřítomní turisté prchají v hrůze.

Účastníci akce přicházejí na sraz již převlečeni nebo se převlékají až na místě? Nemůže se stát, že zvýšený počet zombíků jdoucích na sraz by volal třeba policejní manévry?

Na vyvolávání policejních manévrů je naštěstí v poslední době v naší malé vlasti dost jiných podnětů, takže kordóny ani státní kasu nezaměstnáváme. Protože je akce řádně nahlášena, jedna z odvážnějších hlídek ve službě si na registraci zkontroluje naše razítko a můžeme se z vesela dál oddávat našim oduševnělým radovánkám. Sami zombíci se z většiny na akci vydávají už namaskováni. Vrcholem jsou pochopitelně fanoušci prezentující na akci několika měsíční DIY kostýmy, které by hravě mohly konkurovat leckteré drahé filmové produkci.    

Po akci děláte i after party, jak ta probíhá? A jak takoví party zombies vypadají na konci večírku?

Afterparty je nedílnou součástí Walku od jeho samotných počátků. Pořádáme je především jako příležitost nabídnout širšímu publiku náš osobní průřez domácí a zahraniční alternativou s širokým žánrovým rozstřelem od psychobilly a horror punku přes indierock až po tvrdou elektroniku.

walkwalkwalk

Angažujete se jako pořadatelé i na jiných akcích podobného typu? Nebo v něčem jiném? Jaké má takový „zombie leader“ koníčky?

Ačkoliv je pro nás Zombie Walk každoročně příjemnou změnou mezi pořadatelskými aktivitami, přes rok se věnuje tým kolem Sanctuary.cz především pořádání žánrově bohatých koncertů z alternativní, temně zaměřené scény. Rádi vozíme do pražského podzemí dark ambietní hluky, stejně jako řízné rokenrolové kytarovky nebo taneční elektroniku.

A koníčky? Překvapivě právě hudba, film a literatura s více či méně hororovým nádechem.   

V současnosti nefungují stránky Zombie walku, kdy se můžeme těšit na jejich novou verzi?

Můžete se v první řadě těšit na zásadní zlom v historii nejstaršího českého Walku. Na příští rok chystáme velké změny, proto jsme prozatím aktivity na webu uspali. Na více detailů si ale milovníci tlejícího masa v ulicích hlavního města budou muset ještě chvilku počkat.

Kdy bude další pražský Zombie walk?

Až naprší a zatuchne.

O autorovi
Roman
Redaktor

Komiksový scénárista a publicista, občasný pisálek, hudební kritik a divadelní kašpárek. Jeden z otců zakladatelů Vlčí Boudy. Scénárista stripové série Sněhulení a série komiksů O Sněhu. První alfasamec Vlčí Boudy, který ji pomohl nastartovat.