movember.jpgTak se nám pomalu blíží ke konci listopad, což je shodou okolností také měsíc, jenž je znám i jako Movember (spojení anglického moustache - knír a november - listopad). Jde o charitativní akci, jejíž cílem je získání finančních prostředků a zároveň zvyšování povědomí o zdraví mužů. Symbolika je zaměřena především na prevenci rakoviny prostaty a jde o viditelný způsob jak změnit tvář mužského zdraví. Nu a projevuje se to tak, že si pánové na začátku listopadu oholí své tvářičky a nechají si růst knírek aby tím na toto zdravotní riziko upozornili. Ale jelikož Vlčí bouda není web zdravotní, ale nerdovský, mrkneme se, jak to s knírači vypadá v komiksovém světě. A začneme pěkně z ostra.

Je rok 50 před Kristem a celá Galie je obsazena římany... Celá? Ne! Jedna vesnice, obývaná nepoddajnými galy, ještě stále odolává nájezdníkům. A není náhodou, že tam všichni mají kníry až po kolena. Nejen neohrožený náčelník Majestatix, či vychytralý Asterix a jeho kamarád Obelix. I druid Panoramix, bard Trubadix dokonce i Obelixův pejsek Idefix všichni vesničané (kromě žen a dětí) mají mohutné kníry. A protože rakovina je vážná věc a mělo by se o ní mluvit, tak hned v prvním sešitě svých dobrodružství se Asterix s druidem Panoramixem vydají na osvětovou tůru do římského tábora Malobonum, kde za pomoci magického lektvaru změní všechny legionáře v zarostlé fousáče... Jenom tak mezi námi děvčaty, Asterix z Galie a jeho přátelé letos oslavili 55 let od svého vzniku, tak všechno nejlepší :-)

Dalším pánem na neoholení je milionářský playboy, génius a filantrop Tony Stark, známý mezi superhrdiny jako The Invincible Iron Man. A ačkoliv Iron Man bojoval s Mandarinem obdařeným magickými prsteny či technicky vyspělým Dr. Doomovi (ne, tenhle doktor vám vyšetření prostaty neudělá), čelil i mnohem osobnějším nepřátelům, ať už své závislosti na alkoholu, či kovovým střepinám ve své hrudi. A pořád stojí. Tedy, spíš letí.

A protože nejsme žádní rasisti, mrkneme se i mezi mutanty. Ačkoliv profesor Xavier je holý snad úplně všude, i v řadách jeho studentů se najdou tací, kteří si nechávají narůst slušivý knírek. Jedním takovým je třeba mutant známý jako Forge. Jeho genetická abilita z něj dělá intuitivního technického génia (něco jako Tony Stark na steroidech). Nejenom, že měl pletky se Storm, ale začal si i s Mystique. Ano, pravidelný sex je také jednou z důležitých součástí prevence rakoviny prostaty.

I magie, nejen mutanti, má své zarostlé zástupce. Tím nejznámějším je mistr magie, držitel Agamottova oka a bývalý neurochirurg Dr. Stephen Strange. Dříve egoistický doktor musel nejdřív přijít nejen o své ruce, ale i o téměř veškerý majetek, než se vydal do Tibetu. Tam se jej ujal Prastarý a poté, co Stephen vykonal cestu za očistou své duše, se vyučil jedním z nejmocnějších známých mágů.

Ale superhrdiny musí někdo hlídat. A od toho je tu organizace známá jako S.H.I.E.L.D. Jejím kníratým zástupcem není Nick Fury, ale jeden z jeho nejbližších přátel, Dum Dum. Timothy Aloysius Cadwallader "Dum Dum" Dugan je jeden z nejzkušenějších členů S.H.I.E.L.D.u, který to z Furym táhne už od druhé světové, od dob Howling commando (Vyjícího komanda). Kromě rudého kníru je dalším Dum Dumovým trademarkem neustále nasazená buřinka.

Ale ne všichni kníratí superhrdinové jsou kreslení. Jedním takovým skutečným superhrdinou není nikdo jiný, než otec moderního komiksu, zachránce vydavatelství Marvel Stan "The Man" Lee. Původně znám jako Stanley Martin Lieber, otec takových hrdinů, jako je Amazing Spider-Man, Incredible Hulk, či Fantastic Four je i ve věku 92 let neustále čilý, usměvavý a zarostlý. A téměř nikdy neopomene příležitost objevit se v nějakém tom superhrdinském filmu, i když třeba jen jako starý prasák...

Zarostlé tváře se najdou i na druhé straně barikády - u DC. I když Batman má svoji hranatou bradu holou jak dětská prdelka, jeden z jeho nejbližších spolubojovníků to s holením moc nepřehání. Komisař James "Jim" Worthington Gordon, nezkorumpovaný a nezkorumpovatelný náčelník GCPD (Gotham City Police Departement), otec Barbary Gordonové, později známé jako Batgirl a ještě později Oracle. Neústupný zastánce pravdy, spravedlnosti a Batmana. Jen škoda, že v seriálovém Gothamu je to ještě takový holobrádek.

Nu a z té poněkud alternativnější DC scény nemůže knírače zastoupit nikdo jiný, než muž známý jako Comedian (Komediant). Vietnamský veterán, člen skupiny hrdinů známé jako Minutemani a taky tak trochu násilnický psychopat. Pro ránu pěstí, nožem či granátem nejde nikdy daleko. Edvard Morgan Blake totiž věří, že lidi jsou pouze bestie a civilizace nemůže být nikdy víc, než pouhá fantazie. Rozhodl se tedy že bude výsměchem společnosti, bojující a zabíjející bez jakýchkoliv ohledů.

A posledním kresleným a zarostlým superhrdinou v dnešním výčtu nebude nikdo jiný, než ochránce Star City - Green Arrow a.k.a. Oliver Queen. Milionářský synek, jenž už od narození měl svůj idol v Robinu Hoodovi. Zdatný lučištník, který ale ty pravé pudy objevil až po nehodě, která jej zanesla na izolovaný Starfish ostrov. Tam našel lovce ukrytého ve své podstatě. Ačkoliv nemá schopnosti stejně jako Bruce Wayne využívá svého bohatství k boji proti zločinu. Jak sám říká, nevidí se jako hrdina, ale jako lovec.

Nu a na závěr vám svým knírem nezamává nikdo jiný, než nábožensky založený otec dvou dětí, dvojnásobný vdovec a trpělivý přítel rodiny Simpsonů Ned Flanders. Majitel Levtoria - obchodu pro leváky je ortodoxní křesťan, který svou oddaností víře pije krev i Springfieldskému reverendu Lovejoyovi. Svůj kartáč má tak rád, že kvůli němu opustil i ráj na zemi Sentimentálov.

Tak, to je stručný výčet kníračů v komiksech, ale je jich daleko víc, ať už těch živých, nebo těch kreslených. Já vám je všechny představovat nebudu. Čtěte komiksy, nechte si narůst knír, souložte a nechte si strčit prst do zadku (teda hlavně od doktora, tak totiž vyšetření prostaty probíhá Smějící se), poněvadž rakovina není kámoš a ani jídlo...  

O autorovi
Michal
Redaktor

Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.