movember.jpgMěsíc listopad se stal symbolem mezinárodní akce MOVEMBER zaměřené na prevenci rakoviny prostaty a varlat a mnoho mužů si na podporu akce nechává v tomto měsíci narůst moustache, tedy knír a dobrovolně si tak pěstují image připomínající sňatkového podvodníka ze 70. let. Název charitativní akce Movember vznikl spojením slova moustache a november (knír a listopad). Proto jsme v rámci této akce vybrali několik zajímavých knírů filmových.

Motherfucker moustache

Objeví se v největším detailu ve scéně, kdy Jules Winnfield v podání Samuela L. Jacksona ochutnává lahodný hamburger a poté jej chce spláchnout spritem v dnes již kultovním Pulp Fiction od Quentina Tarantina z roku 1995. Specifická úprava obličejového porostu, kde jsou pospolu licousy, muška a knír do podkovy, ale nejsou spojeny, dokonce získala své jméno po této postavě jako Winnfield moustache. Společně s kudrnatou parukou a podmračeným pohledem definují vzhled tohoto fakujícího, hláškujícího drsňáka, který udělal z Jacksona hvězdu, ale také jej uvrhl do určitého stereotypu. I když Jackson určitě není herec jedné role, občas se do její obdoby rád vrátí, nebo si z ní i udělá legraci.

Moustache ze zlaté éry Hollywoodu

 

I když měl Errol Flynn během většiny své kariéry jen tenký knírek, který byl v té době velmi oblíbený a nosil jej třeba i Clark Gable, jeho nejikoničtější role byla ta hlavní v Dobrodružství Robina Hooda (1938) pod taktovkou Williama Keighleyho a Michaela Curtize. Čestný hrdina bez bázně a hany se krom světle hnědého knírku ozdobil i krátce zastřihnutou bradkou. I přesto, že je film velmi historicky nepřesný, ovlivnil postavu Robina z Lockley stejně, jako Walter Scott ve svém románu Ivanhoe (1819), kde zpopularizoval anglickou středověkou legendu a zasadil ji do 90. let 12. století. Vzhled komiksové postavy Green Arrow je do očí bijící kopie Flynnova ztvárnění tohoto anglického zbojníka, který prý bohatým bral a chudým dával.

Růžový moustache

 

Hustý knír, který se vyskytoval pod nosem inspektora Jacquese Clouseaua v podání Petera Sellerse, se poprvé objevil v Růžovém panterovi (1963). Původně měl být Clousoeau jen vedlejší komickou postavou a ústřední linka se měla točit kolem Sira Charlese Lyttona v podání Davida Nivena, jinak také známého britského knírače, ale tvůrci a později i diváci si nešikovného detektiva natolik oblíbili a Sellers mu přidal takové charisma, že nejdříve strhl celý film na svá bedra, a poté natočil ještě čtyři další filmy mezi léty 1963 a 1978. Nebudeme do něj zahrnovat Stopu Růžového pantera (1982), který natočili dva roky po Sellersově smrti a kde použili vystříhané scény z předchozích filmů.

Moustache s hákem

 

Poprvé se s knírem objevil kapitán Hook (Hák) v disneyovce Peter Pan (1953) a od té doby k němu neodmyslitelně patří. Ale pojďme se zaměřit na Hook (1991) Stevena Spilberga, kde si postavu stárnoucího pirátského kapitána s chutí střihl Dustin Hoffman, který si do té doby Daliovský knírek zakroutil do podoby dvou háků podobných tomu, který nosí místo ukousnuté ruky. John Williams psal scénář původně pro muzikál, který se nakonec nerealizoval, ale Spielbergovi se téma zalíbilo a natočil své pokračování oblíbené dětské knihy skotského spisovatele Jamese M. Barrieho. Po letech se však Spielberg nechal slyšet, že jeho samotného film zklamal. Mimochodem, dokázali byste si v roli Hooka představit hudebníka Davida Bowieho, který byl pro roli dlouho zvažován, ale nakonec odmítl?

Moustache balkánský

 

V roce 1998 natočil Emir Kusturica film Černá kočka, bílý kocour. Odehrává se v prostředí balkánských cikánů, mafie, bouřlivých emocionálních výlevů, bujarého veselí a nezměrného temperamentu. Kníry různých tvarů a velikostí se to ve filmu jen hemží. Postavu bez tohoto symbolu mužnosti bychom hledali pouze těžko. Jeden knír ale svým temperamentem ční nad všechny ostatní. Nositelem tohoto hustého stalinovského kníru je Dadan Karambolo, místní postrach a hlava mafie. Člověk, který zdatně žongluje s granáty, na svatbě své sestry střílí samopalem, šňupe kokain z krucifixu a výborně zpívá. Do role Dadana byl vybrán srbský herec Srdan Todorović a byla to volba vynikající. Dodává své roli neuvěřitelnou živelnost. .....ja som mala PIT-BULL!

Moustache Nemilosrdný

 

Vyskytuje se na planetě Mongo a jeho nositelem je vládce této planety i celé galaxie Ming Nemilosrdný. Jak už jeho přízvisko napovídá, nejedná se o žádnou kladnou postavu. Ming vládne rukou tvrdou a krutou. Jediný, kdo se tomuto teroru může postavit je Flash Gordon, pozemšťan a útočník New York Jets, který je náhodou unesen pozemským vědcem Hansem Zarkovem na planetu Mongo s cílem zabránit Mingovi, aby se zmocnil planety Země a zotročil celou její populaci. Mluvíme samozřejmě o filmu Mika Hodgese z roku 1980, Flash Gordon. V tomto filmu proti sobě stáli Max von Sydow v roli Minga proti Samu J. Jonesovi v roli Flashe. Tento film ale není prvním materiálem, ve kterém se Ming a jeho zlověstný knír objevil. Postava Ming Nemilosrdný se poprvé objevil v krátkém komiksu „Flash Gordon" z roku 1934. Od té doby se stal hlavním zloduchem komiksu i následně vzniklého televizního seriálu a filmové adaptace. Představitelů v roli Minga se vystřídalo několik, knír však zůstal stejný!

Moustache ...něžný

 

Díky mexické herečce Salmě Hayek se stala filmovou postavou i významná mexická extravagantní malířka Frida Kahlo, jejíž je Hayek velkou obdivovatelkou. Ve filmu Frida, který natočila americká režisérka Julia Taymor, si Salma Hayek nejen zahrála hlavní roli, ale také film produkovala. Frida Kahlo byla velmi nadaná a temperamentní dáma, jejíž ruce vytvořily fantastické obrazy, krásy jí ale příliš do vínku dáno nebylo. A ač se filmoví maskéři snažili sebevíc, nepodařilo sem jim makeupem přebít krásu Hayek tak, aby vypadala autenticky. Hlavně ale neměli odvahu přidělat Salmě docela výrazný obličejový porost, který „zdobil" skutečnou Fridu Kahlo. Zůstalo tak pouze u charakteristického spojeného obočí ve tvaru vlaštovčích křídel.

 

O autorovi