NikdykdeMezi moderní formy „četby“ se v posledních letech čím dál častěji řadí i poslech. Pro ty, co nemají čas otáčet stránky, anebo prostě číst neumí a nechtějí, je nejjedodušší cestou k pohodlné četbě pořídit si takzvané audiobooky či audioknihy, preferujete-li český název. I když samotné audiobooky jsou ve Velké Británii nebo U.S.A. známé po desetiletí, do podvědomí průměrného českého posluchače se dostávají jen velice pozvolna. Pro ty, kdo již audiobooky poslouchají, anebo nad nimi přemýšlejí, zavádíme na Vlčí boudě malý seriál zvaný Verba et voces (slova a hlasy), jenž se bude věnovat právě této tématice. Každý audiobook, o kterém zde budeme vyprávět, bude mít v názvu zkratku, označující zda se jedná o audioknihu/rozhlasovou hru namluvenou česky (CZE) nebo anglicky (ENG). Chybět nebudou odkazy na poslechy, informace o díle a historky z natáčení. Jako první začínáme s úžasnou rozhlasovou hrou podle předlohy knihy Neila Gaimana: NEVERWHERE (známé pod českým názvem NIKDYKDE), natočenou v roce 2013 pro BBC 4 Radio.

Originální předloha

 

KnihaOriginální předloha pochází z pera Neila Gaimana (* 10.11.1960), anglického spisovatele z Portchesteru. Jedná se o městskou fantasy z londýnského podzemí. 

Mladý Skot, businessman Richard Oliver Mayhew, odchází za prací do Londýna. Během svého loučení s kolegy ho na ulici osloví bezdomovkyně, která mu vyvěští z ruky, že jej čeká dlouhá cesta za hranice Londýna. Richard je člověk s dobrým srdcem. Nebojí se podat pomocnou ruku, a neodmítne ani ve chvíli, kdy objeví zraněnou mladou dívku se zvláštním jménem Dvířka (Door). Na její žádost ji odvede domů, aby se o ni postaral, a právě toto setkání uvrhne jeho dosavadní život do víru nepředvídatelných událostí, jaké přináší návštěva jiného světa. Světa, kde lidé propadávají škvírami v realitě.    

Podlondýn je plný bizarních prostor, inteligentních krys a andělů. Obyčejné věci jako mlha nebo tma zde nabývají mýtického významu, a podněcují ve čtenáři jeho fantazii. Ukazují nový pohled na věci zdánlivě tradiční. Příběh poprvé spatřil světlo světa ve formě televizního seriálu BBC Two. Přibližně ve stejné době byl také předevedn do formy románu (1996). Seriál byl obsazen hned několika hvězdami, jakými jsou Gary Bakewell (Backbeat, 1994), Peter Capaldi (Doctor Who, 2014) nebo Tamsin Greig (Black Books, 2000).

Díky úspěšnosti doposud vydaných forem Nikdykde vznikl v roce 2005 také devítidílný komix, jehož autory jsou Mike Carey a Glenn Fabry. Komixová adaptace je více podobná knize než televiznímu seriálu. Série byla vydána dceřinou společností DC Comics – Vertigo Imprint. V letech 2006-2013 pak bylo Nikdykde možné vidět i na prknech, která znamenají svět, a to v několika různých zpracováních v U.S.A., Kanadě a Velké Británii. V plánech je i celovečerní film. Ten má podle různých informací již hotový scénář, ale zatím se neuchytil, a produkční společností The Weinstein Company byl odsunut na vedlejší kolej.

Rozhlasová hra

 

Rádiová dramatizace Nikdykde skládající se ze šesti částí, byla poprvé odvysílána v březnu 2013 na BBC Radio 4 a BCC Radio 4 Extra. Knihu upravili Dirk Maggs a producentka Heather Larmour. Do hlavích rolí byly obsazeny snad ty nejznámější a nejkouzelnější hlasy Velké Británie, herci, jejichž jména nebo obličeje znáte z mnoha filmů a seriálů. 

Asi nejzajímavější obsazení postav Richarda, Door a anděla Islingtona tvoří mladý britský trojlístek -James McAvoy, Natalie Dormer a Benedict Cumberbach, kteří v posledních několika letech získávají na čím dál větší popularitě a slávě.

James McAvoy, narozen v roce 1979 v Glasgow, namluvil postavu skotského hlavního hrdiny Richarda Mayhew. McAvoy je známý hned několika rolemi, je flexibilním hercem na poli drama i komedie. Mezi jeho nejzámější ztvárněné postavy patří faun Tumnus (Letopis Narnie: Lev, čarodějnice a skříň, 2005), Nicholas Garrigan (Poslední skotský král, 2006), Robbie Turner (Pokání, 2007) a mladá verze Charlese Xaviera (X-Men: První třída, 2011 a X-Men: Budoucí minulost, 2014).

Stejně jako jeho kolegyně Natalie Dormer, je i McAvoy velkým fanouškem práce Neila Gaimana. V rozhovoru pro BCC Radio 4 řekl: „Měl jsem zájem dělat tuto rozhlasovou hru. Když mi bylo asi 17 let, viděl jsem na BCC televizní verzi a oblíbil si ji. Neil Gaiman se mi zalíbil, a tak jsem si přečetl Sandmana,“ přiznal McAvoy. „Když se pak (Gaiman) rozhodl, že televizní sérii novelizuje, tak jsem samozřejmě přečetl i knihu Nikdykde. Od té doby jsem četl třeba také Dobrá znamení, Američtí bohové... jsem velký Gaimanův fanoušek. Když se mě můj agent zeptal, jestli bych se chtěl na hře podílet, bez přečtení scénáře jsem řekl, že ano, že budu velice rád.“

Co se týče samotného nahrávání, za nejlepší zážitek považuje McAvoy natáčení opilecké scény: „Scéna, kterou jsem si při nahrávání nejvíce užil, byla pravděpodobně ta, kde jsou Door a Richard opilí po požití atlantského vína, které jim dal anděl Inslington, hraný Benedictem Cumberbatchem. Nikdy za celou svoji kariéru jsem se tak nebavil u hraní opilosti.“

recordingCumberbatchcast

Hrdinkou knihy Nikdykde je postava mladé brunetky jménem Door. Tu si v rádiové podobě zahrála krásná Natalie Dormer. Natalie Dormer se narodila v roce 1982 v Readingu, studovala moderní tanec, balet a jazz. Je členkou Londýnské šermířské akademie. Jejími doposud nejznámějšími postavami jsou Anna Boleyn (Tudorovci, 2007) a slavná Margaery Tyrell (Hra o trůny, 2012-2014). 

I ona považuje za velkou čest možnost si zahrát – byť jen hlasem – v Gaimanově knize: „Door je na začátku velice mysteriózní postava. Je to mladá dívka, která přišla o rodinu za velice brutálních a dramatických událostí. A pátrá po tom proč a jak se tyto příšerné věci staly,“ vyprávěla o své postavě Natalie pro BCC Radio 4. „Líbilo se mi hrát Door i přes to, že jsem zvyklá hrát spíše odvážné, silné ženy. Myslím, že kdyby toto byla televizní verze, nejspíš bych nebyla obsazena do její role, protože je to taková menší brunetka. Kouzlo rozhlasových her ale je, že můžete hrát postavy, které by vám běžně nemusely být nabídnuty,“ dodává. "Takže je to skvělé, a Door mám ráda, protože je velice upřímná, cudná, skoro až naivní...ale zároveň má aristokratickou povahu, což znamená, že dokáže být velice autoritativní. Hrát tuto kombinaci je zábavné.“

Stejně jako McAvoy, i Natalie nedokázala odolat možnosti zahrát si v rádiové hře Nikdykde: „Můj agent mi zavolal, že mi nabídli tuto roli, a jestli bych v tom chtěla hrát. Ještě předtím, než dokončil větu, řekla jsem - Ano! Absolutně! Na 110%! Znovu se mě neptej, ano! Okamžitě jim pošli email – a to bylo předtím, než jsem se dozvěděla, s jak úžasnými herci budu spolupracovat.“ Posledním z trojice britské populární omladiny je rozený Londýňan Benedict Cumberbatch.

Benedict Cumberbatch se narodil v Londýně roku 1976 do herecké rodiny. Vystudoval Akademii hudby a dramatických umění a je famózním filmovým, divadelním a rozhlasovým hercem. Má rád jízdu na koni, potápění a je velkým fanouškem seriálu Doctor Who. Mezi jeho nejznámější role patří bezpochyby Sherlock Holmes (Sherlock, 2010-2014), proradný Khan Noonien Sing (Star Trek: Do temnoty, 2013), a Cumberbatchův hluboký sametový hlas je možné zaslechnout i jako hlas draka Šmaka (trilogie Hobit 2012-2014). V rozhlasové hře ztvárnil záhadnou postavu anděla Islingtona.

Poslechové nároky (8/10)

 

mind the gapRozhlasová verze Neverwhere je ryze britská záležitost, a podle toho také vypadá její poslech. V obtížnosti jsme jí dali číslo 8 z 10, kdy 1 je nejjednodušší a 10 je nejsložitější. Pokud mluvíte anglicky a koukáte na americké seriály bez titulků... tak...tak ani to nemusí stačit, pokud s čistokrevnou britskou angličtinou nemáte zkušenosti. Pak doporučuji nejprve si nakoukat a naposlouchat Doctora Who, Červeného trpaslíka nebo Monty Python.

Britské audiobooky vyžadují výbornou schopnost poslouchat a někdy si slova i domyslet. Neverwhere se hemží různými akcenty, z nichž nejčistější přízvuk mají pravděpodobně právě výše zmínění - Natalie Dormer a Benedict Cumberbatch. Ti jsou oba z té „typické“ části Anglie, tudíž naučit se je vnímat trvá asi 30 vteřin. Hůře na tom bude běžný posluchač s přízvukem Jamese McAvoye, který je Skot a jeho skotský akcent je silně znatelý. Také Bernard Cribbins a David Schofield jsou někdy oříšek.

Pro ty, co ale britské akcenty znají a slyší, je Neverwhere procházka růžovým sadem. Pro takové už je další výzva snad jen William Shakespeare (kdo by měl zájem, doporučuji Much Ado About Nothing s Davidem Tennantem a Catherine Tate. Online HD verzi lze koupit za £10.99 na stránkách Digital Theatre).

Ukázka

Kompletní rozhlasvovou hru Neil Gaiman: NEVERWHERE, si můžete zakoupit na eBay (cca £15.99), Amazonu (£11.00) nebo iTunes (£6.95). Pokud jste ale typem šetřivým a stačí vám pouze poslech bez vlastnictví originálního coveru nebo pocitu, že jste podpořili britskou rádiovou tvorbu, Youtube je pro vás tou nejlepší volbou.

05.png

O autorovi
Eva
Redaktor

"Scénárista bez místa. Vášnivý trekie, který má radost pokaždé, když uvidí světelný meč. Ve volném čase se věnuje kresbě, psaní povídek a své knihy z prostředí Divokého západu."