cybercomics.pngPozapomenutý, pro někoho možná zcela neznámý, klenot mezi českým sci-fi. Geniální sociálně kritický cyberpunk. Je až s podivem, jak ho mohl napsat takový dědek, jenž býval především filozofem. Myslím, že takový nekritický proamerický aktivista jako třeba Neff, by se měl něco přiučit od Mistra péra.

Na knize lze vidět Bondyho zhnusení tím, co se tu dělo po roce 89 a co sám v ději Cybercomicsu už v roce 95, kdy ho napsal, nazval hospodářskou katastrofou. Ono těch, co kritizovali socialismus v jeho trvání a po té tzv. revoluci prozřeli, a i nadále kritizovali poměry, nebylo mnoho. A hlavně byli pak v té svobodě spíš umlčováni, třeba jako Kryl. Myslím, že jeho bývalí kámoši jako Havel apod., se postupně distancovali od svého undergroundového guru.

Kniha je silnou kritikou toho, co se tu divoce rozjelo s tou svobodou, bezhlavého neoliberalismu a rozkrádání, společnosti postavené pouze na zisku, kdy jsou těm nahoře ti dole ne volní, ale dokonce na obtíž, kdy se dovážejí levné chemické potraviny z Asie, ale pole za humny leží ladem a ještě s dotacemi za neosetí. Kdy tato pole mají skoupeny velké světové korporace a nedovolí na nich lidem ani pracovat, aby snad neměli co jíst.

Bondy nebo Fišer, jak chcete, sice není dokonalým vizionářem – v polovině 21. století lidé používají stále video, diskety apod., ale jinak je jeho předpověď mrazivě trefná v určitých detailech. Svět ovládají dvě velké korporace a mafie, která si žije klidně v Praze a udržuje si tam pořádek a hýčká turistický ruch. Národní vlády jsou minulostí a velká trojka si je vydržuje, aby lidé měli pocit, že mohou ve volbách něco změnit. Na vládnutí ale už nemají nejmenší vliv, nad osudem světa vládnou nadnárodní struktury, dokonalá fúze zločinu a globální ekonomiky. V odpadu končí miliony tun zboží, které ztratilo na ceně, a nebyl by z něj zisk. Zdravotnictví, školství a ostatní veřejné služby jsou dávno zprivatizovány a zpoplatněny, pro udržení pořádku nechávají vládci starost nad tímto neziskovým sektorem vládám, většina populace Země se ale k těmto službám nemá šanci dostat. Jak děsivé analogie ze současnosti roku 2015, kdy nás ještě zdaleka není deset miliard.

New York City se už potápí v moři, vznikají nové betonové platformy v úrovni desátého patra, toto už rozvinul J.A.Zajdel ve svém Profesoru van Troffovi, ale Bondy to rozvíjí svým stylem. A v tomto prostředí zběsilého informačního věku, který oproti očekávání nepřinesl lidem svobodu ani štěstí, plného hackerů, se rozvíjí příběh největší konspirace proti lidstvu.  Nakonec dostává svůj prostor i Šamanismus, jako nejvyšší duchovní stupeň. Stejně jako v novele Šaman, Bondy dává vyplout na povrch asi své úporné vnitřní pnutí, jak by bylo jednoduché se zbavit všech svých povinností a životní zodpovědnosti a prostě umřít, vykašlat se na všechno, dostat raka a zmizet ze světa. A jak je třeba se této odevzdanosti bránit.

Kniha je znepokojivá, člověk vidí, že se nacházíme ve stejném procesu, jako lidstvo v této knize. Postupuje to sice pomalu a nenápadně, ale pozornému pozorovateli světového dění to nemůže uniknout. Přečetl jsem to už podruhé a podruhé musím před památkou Zbyňka Fišera smeknout. A pak že kouření neškodí zdraví! Dokonalý zážitek, skvělý cyberpunk s děsivou předpovědi naší budoucnosti. 100%.

05.png

O autorovi
Kapis
Autor

Komiksový fanoušek. Pan sběratel. Nikdy se nebojí říct na plno svůj názor, i když to někdy někoho rozpláče... Co ale opravdu nenávidí, jsou sociální sítě. Říkáme mu "offline-man".