Není to tak dlouho, co i na náš knižní trh šoupavým krokem vtrhla knížka Roberta Kirkmana a Jaye Bonansingy, které rozvíjela jednu z dějových linií The Walking Dead. Kniha se jmenovala The Walking dead (Živí mrtví) – Vzestup guvernéra a popisovala osudy jednoho z největších záporáků post-apokalyptických světů vůbec, Guvernéra. Nyní přišel čas na druhý díl, chystané trilogie obou pánů,The Walking dead (Živí mrtví) – Cesta do Woodbury, kterou tuzemským fanouškům servíruje nakladatelství Baronet. Na první díl jsme na Vlčí boudě již recenzi psali v rámci Živého mrtvého tématu měsíce a nyní přinášíme pohled na pokračovaní, které si s povedeným prvním dílem vůbec nezadá, spíše ještě více tlačí na pomyslnou pilu čtenářského zájmu.

Začínáme v prostředí, které je všem fanouškům fenoménu The Walking dead již důvěrně známé. Jsme v táboře, kde se sdružují lidé, jenž prchají před rozjetou apokalypsou a hromadným exodem oživlých mrtvol. Takových míst je v tomto světě pravděpodobně spousty. V táboře se seznámíme se skupinkou lidí, které jsme doposud v žádném příběhu z tohoto světa nepoznali. Ani v televizním seriálu, ani v původním komiksu. Během chvíle poznáme hlavní hrdinku této knihy Lilly Caulovou a lidi, kteří jí obklopují a jsou ji blízcí. Po nezvyklém incidentu v tomto táboře se Lilly rozhodne tábor opustit, spolu z mužem, který jí zachránil život. Ovšem sklidil tak opovržení od ostatních osadníků, kteří požadují jeho odchod z tábora. Jenže Lilly nechce nechat svého reka v opovržení a na cestách samotného a tak se rozhodne, že odejde s tábora s ním. K jejich překvapení se k nim přidává ještě pár lidí, kteří mají některých despotů v táboře tak akorát po krk. Tím, začíná cesta… jak již název knihy napovídáCesta do Woodbury. Ano, zhruba v polovině knihy, narazíme na pár známých tváří v čele s bombarďákem Martinezem, který naší skupině nabídne azyl v nově vznikajícím městě, Woodbury. Respektive ve městě, které je totálně vypleněné a skupina lidí se tam pokouší začít znova. Snaží se dát svým životům jakýsi dávný řád a usídlit se. Vytvořit oázu klidu ve světě, který je hodně rušný a páchne zahnívajícím masem.

Staví se opevnění, budují se bariéry před slintajícími mrtváky a nastolují se nové pořádky. Nad tím vším dohlíží muž prohnilého charakteru a pochybných priorit. Ztělesněné zlo v hnijícím světě, muž jenž si nechá říkat Guvernér. Ano, o konfrontaci naší skupiny s pořádky ve městě, které se tváří zvenku mile a uvnitř je totálně červivé, a o konfrontaci s jeho nesmlouvavým a drsným vládcem je tato kniha. Kniha, která rozhodně nemůže zklamat všechny fanoušky Živých mrtvých.

Autorské dvojici se povedlo rozvinout jednu dějovou linii, které komiks ani televizní zpracování nepřikládají až takový význam a tolik prostoru. Samozřejmě postava Guvernéra je dostatečně známá, ale nikdy jsme se mu nedostali tak pod kůži jako v těchto knihách. Robert Kirkman vytvořil padoucha, kterého rozhodně nechtěl nechat ladem a nespokojil se s jeho v podstatě epizodní rolí v rámci celého eposu. V prvním díle knižní trilogie jsme poznali jeho pohnutý osud, který z něj udělal jednoho z největších psychopatů nově vzniknuvšího světa a v tomto druhém díle, se na něj podíváme očima obyčejných lidí, kteří ve Woodbury v podstatě hledali jen střechu nad hlavou. Navíc graduje nejen samotný příběh Guvernéra, coby zlého muže, ale tento druhý díl mi přišel mnohem více akčnější než jeho knižní předchůdce. Je vidět, že autoři našli společnou řeč a příběh jako takový tím získal potřebný tah na branku! Pokud tato gradace bude pokračovat, tak se nemůžu dočkat dílu třetího, který je v originále pojmenovaný The Fall of the Governor, a je dokonce rozdělen do dvou dílů. Myslím, že se máme ještě na co těšit a naše hnijící touha rozhodně nepřijde vniveč.

04.png

O autorovi
Roman
Redaktor

Komiksový scénárista a publicista, občasný pisálek, hudební kritik a divadelní kašpárek. Jeden z otců zakladatelů Vlčí Boudy. Scénárista stripové série Sněhulení a série komiksů O Sněhu. První alfasamec Vlčí Boudy, který ji pomohl nastartovat.