Je to už nějaká doba, kdy jsem uviděl poprvé komiks The Walking dead. Od té doby se svět Živých mrtvých stal opravdovým fenoménem. Nejenže začal vycházet komiks i u nás, ale hlavně se začal točit televizní seriál, který tomuto světu vytvořenému scénáristou Robertem Kirkmanem pomohl k hvězdným výšinám. Na to se nabalilo množství marketingového a propagačního balastu, stejně jako fanouškovský fetiš v podobě triček, figurek, plátů atd. Ale v neposlední řadě je tady, nejen pro fajnšmekry, i knižní řada, která rozvíjí dějové linie, jimž v komiksu, ani ve filmovém zpracování nebylo dáno tolik prostoru. Knihy jsou soustředěny především na postavu Guvernéra, který tyranskou rukou vládnul městečku Woodbury.
V první knize The Walking dead (Živí mrtví) – Vzestup guvernéra jsme se detailněji podívali na jeho životní příběh. Od začátku zombie apokalypsy, přes nějaké ty vzpomínky do minulosti, až po jeho příchod do Woodbury, kde se poté patřičně zabydlel. Ve druhé knize The Walking dead (Živí mrtví) – Cesta do Woodbury rozvíjíme osudy doposud nepoznaných postav a jejich cestu do zdánlivě bezpečného města. Kde zjistí, kdože mu vládne despotickou rukou a jaký je to pocit žít ve městě, které ovládá muž, jenž si říká Guvernér. Příhody jednotlivých postav se pomalu, ale jistě prolínají, což dokazuje nová kniha nazvaná The Walking dead (Živí mrtví) – Pád Guvernéra 1. Stejně jako předchozí dva díly ji u nás vydalo nakladatelství Baronet a jejím tvůrci jsou, duchovní otec ságy, Robert Kirkman a americký spisovatel, producent a režisér Jay Bonansinga.
Philip Blake, který sám sebe nazval Guvernérem, na tom evidentně není psychicky moc dobře. Ale sám sobě si to v životě nepřizná. Sice občas někde vzadu v hlavě slyší hlas, který mu říká, že co dělá není moc správné, ale umí jej rychle zaplašit. Má pocit, že „jeho lid“ potřebuje krom ochrany, také chléb a hry. Díky tomu pořádá bizardní zápasy, kde spolu dva novodobí post-apokalyptičtí gladiátoři zápasí v kruhu, jenž je vytvořen z živých mrtvých. Zatímco lid v aréně přihlíží této obskurní podívané, tak slintající zombie prahnou po tělech zápasníků. A Philip ví, že to není zdaleka vše. Jeho paranoia pomalu dostupuje vrcholu a on na každém místě tuší zradu. Ta nepřichází jen zpoza hradeb opevněného města, ale může přijít i zevnitř jeho tábora. Je schopna přijít vlastně odkudkoliv. Lidé, jenž se k městu přiblíží odněkud zvenku automaticky zapadají do rovnice, při které si Guvernér myslí, že by mohl přijít o svou moc. A podle toho se k nim také chová. Lidé uvnitř města, kteří jen zapochybují o jeho stylu vladaření, jsou automaticky uvrženi v nemilost. On má totiž jen sebe a svoji malou holčičku, která je ovšem již nějakou dobu mrtvá. Proměnila se v další neživou zrůdu, která jen prahne po lidském mase. Ale ani to Guvernérovi nezabrání v projevování obskurního otcovského citu. Jak již bylo řečeno, ne všichni obyvatelé Woodbury souhlasí s postupy, které jejich vůdce praktikuje. Však postavit se Guvernérovi potřebuje mnohem víc než jen sebrat osobní odvahu pevně do rukou. O tom ví své i duševně zraněná Lilly, žoldák s se srdcem na dlani Martinez, ale i mistr cynických poznámek, doktor Stevens. Woodbury má své hrdiny i tyrany. Ale všichni si uvědomují, že doba, kterou přinesl tento nový a podivný svět, je po čertech zlá.
Pro fanoušky seriálu či komiksu bude tato kniha zajímavá v tom, že se objeví jedna důvěrná dějová linie. Popravdě, zde se držíme mnohem více komiksové verze, ta televizně seriálová byla stejně dobrá jen na zamotání hlav těch, kteří četli původní obrázkovou adaptaci. Ano, do Woodbury se coby vězni dostává známý trojlístek Rick, Glenn a Michonne. Všechno, co si vzpomenete z komiksu tady je, a to pěkně detailně a důvěrně. A samozřejmě z jiného úhlu pohledu, než jaký už znáte. A nebyla by to hra se čtenáři po kirmanovsku, aby alespoň pár drobností nebylo nenápadně změněno. Takže oči na stopkách, drazí! Šedí už vědí a ti ostatní nechť se připraví na to, že je čeká pořádný masakr. Robert Kikrman totiž nikdy nebyl žádný cíťa a umí být i pěkně brutální a nelidský.
Třetí díl, respektive jeho první část, knižního zpracování Živých mrtvých nás přivádí do již důvěrně známých situací. Spisovatelský tandem si toho je dobře vědom a přeloží nám všechno trochu jinak a pořádně čtivě. Nebudete mít pocit, že jen omýváte již známé. Na to je kniha až moc dobře napsaná a dějová rovina je opravdu důmyslně vymyšlena. Tohle je vytunění již tak dobrého pokrmu. Respektive se spíše jedná o jeho jinou verzi, kterou si tvůrčí duo upravilo dle nejlepšího vědomí a využilo k tomu množství léty nabytých zkušeností. Pánové Kirkman a Bonansinga rozhodně dělají radost těm fanouškům, kteří krom již zmíněných adaptací mají rádi také knihy. A pro knižní fanoušky je tento román zcela jistě plnohodnotnou četbou, která se teoreticky dá číst i v momentě, že o jakékoli předchozí zpracování jste dosud ani nezavadili. Osobně nevím, jestli se do světa The Walking Dead dají přitáhnout noví fanoušci i z knižního světa, ale každopádně to za pokus stojí. A pro ostatní oddané slintající nemrtvé, kteří jdou s chropotným blam blam blam na hnijících rtech tam, kde je mistr Kirman vede, je to další rozšíření jeho již tak spletitého post-apokalyptického světa. Na nás věrných zombících je rozhodně fajn to, že když vzýváme svého guru, tak našim modlitbám není rozumět ani slovo. Ale zato slepě a vytrvale jdeme za jim vytýčeným cílem!
Související články:
The Walking dead (Živí mrtví) – Vzestup guvernéra
Walking dead (Živí mrtví) – Cesta do Woodbury