pax6 recenze.jpgSpolečně s bratry Alrikem a Viggem jsme od jejich příjezdu do městečka Mariefred zažili spoustu dobrého i zlého. Chlapci přišli do nové pěstounské rodiny a vše se zdálo býti téměř dokonalé. S poručníky se vzorně sžili a jsou kamarádi. Další jejich věrní přátelé jsou stárnoucí Estrid s Magnarem, kteří jsou strážci utajené knihovny, jež obsahuje magické spisy a je ukryta hluboko v podzemí pod zdejším kostelem. Estrid před vstupem hochů do městyse vykládala karty a ty jí upozornily na blížící se zlo, nastávající vládu temnoty a neúprosný úder Tepu času. Čertovy obrázky skýtají rovněž naději a ukázaly Dva krkavčí válečníky v plné zbroji. Krkavci jsou pomocníci boha Ódina, jsou lstiví a učenliví. Přesně takový je Alrik a Viggo!

Nástup sourozenců do jiného prostředí provázejí též předsudky, nedůvěra, ponížení, neustálé pokusy o šikanu a všeobecná zlá vůle. Zdá se, že hoši balancují na pomyslném jazýčku vah vesmírné rovnováhy. Jednou je vede jsoucno ku světlu a podruhé podlehnou úkladům tmy, přičemž sklouznout na šikmou plochu je tak vábivě snadné. Hoši, ač jsou datem narození mladí, vědí o životě své a ono poznání není ani za mák radostné. Nebude tedy ani náhodou, že se pravidelně utkávají s negativní stranou nadpřirozena a s jeho temnými služebníky. Vlastně každá kniha z řady PAX představila doposavad jedno stvoření ze skandinávských legend a bájí. Díl šestý nebude výjimkou z obecného pravidla.

Městys Mariefred svírají třeskuté mrazy. Mrzne, až praští a je přinejmenším dvacet stupňů pod nulou. Přinejmenším! V rámci sportovního dne vyřízl učitel dílen Thomas v ledu na jezeře otvor motorovou pilou a děti mají vyzkoušet, zda dokážou vylézt z ledové vody, do které musí dobrovolně nejprve skočit. Právě pro takový účel se u severských jezer používají dva kovové hřeby. Snad nemusím ani zmiňovat fakt, že kdo to nesvede je pro dětský kolektiv slaboch, který to pak schytá v sauně.

Během neobvyklé hodiny tělocviku se však stane cosi podivného a strašlivého. Hned dva kluci se propadají pod led a později shodně vypovědí, že je něco (někdo?) stahovalo ke dnu. Události berou rychlý spád a následuje první utonutí v jezeře. Naši přátelé mají brzy jasno a předkládají šokující domněnku, že na vině je... vodník! Shodou okolností se ve městě objevuje Alrikova a Viggova maminka, jíž doprovází nový zastupující správce na zámku Gripsholm s dosti podezřelým jménem Jonáš Potůček.

Švédské spisovatelky Ingela Korsellová a Åsa Larssonová přinášejí (nejenom) dětskému čtenáři poněkud odlišný pohled na vodní bytosti, které jsou v našich krajích u tuzemských břehů rybníků a ples poněkud idealizovány. Asi si každý vybaví malebné obrázky Josefa Lady a jeho zeleného mužíčka, bafajíce na vrbě fajfku, který si sem tam uzme do hrnečku nějakou tu nebohou dušičku. O vodníku Česílkovi ani nemluvě. Na druhou stranu, Karel Jaromír Erben se ve své Kytici a v baladě Vodník  (Na topole nad jezerem...), nikterak s útlocitným čtenářem nepáře a může i po letech směle konkurovat potomkům bájných vikingů. Andělíčku můj strážníčku, opatruj mi mou dušičku, opatruj ji ve dne v noci, od škody a od zlé moci.

Podle severských autorek jsou vodníci masoví vrazi, kteří chtějí mít jezera pouze a jenom pro sebe a tak zabíjejí rusalky i ostatní vodníky. Navíc rádi topí lidi a před tím si s nimi škodolibě hrají, jako dravá štika s ploticí. Nastínit mi někdo takovou zrůdu v jinošském věku, jako to dokáže v souvislosti s literárním textem výborný komiksový kreslíř Henrik Jonsson, tak chodím kolem vody velikým obloukem a asi neumím podnes plavat. Díky za Josefa Ladu, tisíceré díky.

Šestá část městské fantasy série PAX pokračuje v nastolené tendenci a propojuje kvalitní příběh s bohulibým projektem dětské čtenářské gramotnosti. Domnívám se, že si malinký konzument ani nepovšimne, že ho mazané vypravěčky a zároveň vědecké pracovnice zasekávají na udičku s protihrotem, který nedovoluje jeho vyklouznutí. Jsem protřelý čtenář a bez problémů jsem  rozpoznával nástrahy se zahaleným háčkem. Neznamená to ovšem, že bych se s chutí nezakousl. Právě naopak! Přistoupil jsem na onu vzájemnou hru, jež vyžaduje flashbacky, krátké věty, rychlé dialogy a ejhle, kde se vzal, tu se vzal konec kapitoly s drobným minispoilerem, který nutí člověka pokračovat v četbě dále a stále. Mou radostnou náladu nezkalilo ani opětovné nastražení falešného bubáka - delikventa a čekal jsem na předvídatelný prudký zvrat s pověstným hororovým BAF! Dočkal jsem se. Inu, kdo si počká, ten se dočká. Troufám si tvrdit, že se jedná o znamenitou a léty osvědčenou strategii, která proložena realistickou ilustrací Henrika Jonssona, bezvadně funguje. Lautr nic nebylo platné, že jsem si v duchu říkal, nechoď s pány na led, je to klišé, kra se do hlubiny propadne a příšera tě...  Mohu jen a jen doporučit.  

Knihu PAX – Postrach jezera vydalo nakladatelství HOST v roce 2016. Překlad provedla Marie Voslářová. Doporučeno pro čtenáře od deseti let. Sedmé pokračování je připravováno na jaro 2017.

04.png

souvisejici.JPG

Jedna, dvě, PAX už jde
PAX 3 – Dívka ze záhrobí
PAX 4 - Neviditelný zloděj
PAX 5 – Sluhové zla

 

O autorovi
František
Redaktor

Knihomol. Komiksový nadšenec, svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Má zálibu v podvodním fotografování. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlím o podstatě a jde k jádru věci.