temna věž komiks recenze.jpg"Muž v černém prchal přes poušť a pistolník mu byl v patách." Jedna z nejpamátnějších úvodních vět knihy. Jednoduché, percepčně znělé, krátké souvětí, které obsahuje všechno a přitom je tak mnohoslibné. Je v něm tajemno, nesvár, hrdina, záporák i akce… Úvodní věta, která prostě dokáže uhranout. Takový byl začátek slavného příběhu o Temné věži Stevena Kinga, který je dodnes považován za jeho Magnum Opus. Sága Temná věž je lepidlem všech jeho děl dohromady. Spojením Kingova vyšperkovaného stylu, jemně dávkovaného vyprávění a umění čtenáře pohltit do tajemství, vznikla původní heptalogie Temná věž a je bezpochyby úžasným literárním kusem, který by si zasloužil své místo v čítankách a povinné četbě. Když se nakladatelsví CREW rozhodlo o české vydání komiksového provedení, které vychází pod Marvelem již od roku 2007, bylo jasné, že jej musím mít.

Temná věž je modlou. První zmíněná ikonická věta úvodního svazku s názvem Pistolník, nám představí Rolanda Deschaina z Gileadu, posledního pistolníka a zavede nás na jeho cestu hledání Temné věže. To vše v neskutečně originálním a bizardním fantasy světě, plného vyleštěných nápadů Stevena Kinga. Celá původní sedmička knih je autorem servírovaná mistrně a v místech, kdy příběh zakolísá, je okamžitě odvrácena pozornost jinam, tak aby své drobné nedostatky zakryla. Málokdy, lze o takové vydatné knižní sérii říct, že je plnohodnotná. Steven King vytvořil komplexní kolos, plný nešvarů, který rozhodně není přímočarý.

Temná věž: Zrození pistolníka je úvodním přiběhem dospívajícího Rolanda a rozhodně to není lehké čtení. Je asi tak složité, až kam se příběh může dostat, aniž by se stal neproniknutelným. Plný příbuzenských vztahů, překroucené vlastní neviděné minulosti, kouzelníků a bojovníků, nesoucí více jmen a vzhledů, po očekávané Kingovsky mlžné zakalení celého příběhu. Jakmile se vám povede proniknout na syrový povrch, uvědomíte si jak obohacující je to komiksová zkušenost. Stejně jako každé dobré dílo, Zrození pistolníka stojí za druhé (v mém případě několikero) přečtení, protože vám bude neustále doplňovat nepochopené detaily a i když to není žádné filozofické dílo, nastavení světa je rozhodně dostatečně složité, bohaté na silnou mytologii a je třeba s ním držet krok.

temna věž komiks recenze 1.jpgtemna věž komiks recenze 2.jpg

Scénárista Peter David interpretuje Kingovu královskou prózu do formátu vhodného pro stránky komiksu, plný podivného dialektu a je třeba si na něj chvíli zvykat, nicméně propůjčuje příběhu nadpozemskou pachuť pravosti. Ve svém jádru příběh pistolníka následuje fenomén tzv. monomýtu - mužského hrdiny na výpravě, kde je častokrát nucen podstoupit druh určité zkoušky, aby přestal pochybovat a mohl hrdinně splnil svůj cíl. Zrození pistolníka představuje Rolanda, který jako teenager podstupuje tvrdé a drsné zkoušky svého rozhodně nemagického učitele a postupem času proniká stále více do magického světa, na své cestě poráží své nepřátele, aby byl zanechán v bodě, bez nějakého útěšného vyvrcholení. Je obtížné říct, zda se Roland vyvíjí jako klasické postava, protože je téměř vždy vylíčen jako někdo intenzívní, neoblomný a subtilně silný. Naštěstí to neznamená, že není zajímavé jej sledovat. Právě naopak.

Roland a jeho příbuzní obývají svět, který se nedá srovnávat s naším, i když v pozdějších svazcích můžeme očekávat Rolandovo poskakování po Kingově multiverzu. Tento komiks je pevně zakotven v Rolandově vlastním Středosvětě. Ten si můžeme představit jako zemi, kde kdysi dávno existovala civilizace, podobná té naší. Nicméně tato civilizace je již dávno pryč, vyhlazená jadernou válkou. Po válce byl Středosvět sjednocen Arthurem Eldem, jehož jsou Roland se svým otcem Stevenem potomci. Středosvět je takový mix divokého západu a futuristického “new wierd” stylu obohaceného o magii a temnou fantasy.

Krom scénáristy Petera Davida, který Stevena Kinga využívá jako konzultanta, se na komiksové verzi podílela i Robin Furthová, autorka encyklopedického průvodce The Dark Tower: The Complete Concordance (u nás dosud nevydaného), jako poradce při tvorbě komiksové podoby. Kresby a barev se ujala dvojice Jae Lee a Richard Isanove a musím říct, že jejich grafická interpretace Rolandova univerza je parádní. Drsný temný kontrast barev, výrazné rysy obličejů jde ruku v ruce s šerohnědou, avšak romantickou stylizací. Všudypřítomné “pouhé” horizontální rozložení panelů jasně definuje směr čtení. V tomto komiksu se nedá ztratit, což je dobře, protože se tak lze soustředit na mytologii a vyprávění složitého příběhu.  

temna věž komiks recenze 3.jpgtemna věž komiks recenze 4.jpg

Komiksové předělávky významných knižních titulů obvykle mívají několik sešitů, které původní příběh obohacují nebo upravují, nicméně většinou končí uzavřenou sérií, která dějovou linku původního díla převypráví. Rozsáhlý epos velikosti Temné věže se ovšem s několika svazky nesmíří. Původní dílo je v komiksu doplněno o podstatnou část děje Rolandových prvních krůčků jakožto pistolníka a to v takové míře, že by sami vydali na plnotučný prozaický svazek. Příběh vychází z flashbacků, které se objevily v čtvrtém díle původní série (Čaroděj a sklo) a Peter David je umně rozšířil. Zrození pistolníka, je tak první z pětice komiksových minisérií, které slouží jako prequel. Poté by se mělo navázat na již klasicky známý první knižní díl Pistolník. Vzhledem k tomu, že celá komiksová série doposud nebyla ukončena a v současné době se u Marvelu vydal čtrnáctý svazek (zahrnující děj asi v polovině druhé knihy původní ságy - Tři vyvolení) je jasné, že se máme ještě dlouho na co těšit. Čeští čtenáři spatří letos první dva díly a pevně věřím, že se CREW této nelehké ságy ujme dál, protože nejen, že první knihu u nás vydali moc hezky, prostě si to zaslouží. Nádherný přebal zapůsobí jen, co knihu poprvé spatříte. Potěší i překlad Lindy Bartoškové, dvorní překladatelky Kingových románů a je vidět, že má jeho svět i styl v malíku. Mocných komiksových 240 stran je taky překvapením a když si představím, že vyjde ještě další čtveřice knih, než se vůbec dostaneme k původní Rolandově výpravě za Temnou věží, znamená to přes tisícovku stránek prequelu. Wow! Rozhodně je na co se těšit.

Pokud to mám nějak shrnout, pro mě jako milovníka Temné věže, je komiksový první díl prequelu a plánované dlouhé série, velikým překvapením. Je vidět, že tvůrci nic nebrali na lehkou váhu a každý krok v příběhu promýšleli, jak scénaristicky, tak graficky. Já můžu jen říct, že je Temná věž: Zrození pistolníka hodně emotivní a atmosférické čtení, které mi ukázalo svět téměř tak, jak jsem si jej v mistrné sérii Stevena Kinga představoval. A tak dostává ode mě plný počet a vám přeji: “Dlouhé dny a příjemné noci!”

05.png

O autorovi
Jan
Zástupce šéfredaktora a administrátor

Zakladatel a provozovatel webu Vlčí Boudy, administrátor, redaktor, občasný pisálek povídek, osina v zadku všech idiotů, ale jinak kamarád všech, s kterými si má co říct. Filmový nadšenec, hráč, čtenář knih s fantazií a poslední dobou komiksový dobyvatel.