candide.jpgNedávno se objevil druhý díl Jerieho popkulturní parodie, inspirovaná významnou Voltairovou satirou - Candide. Tentokráte s podtitulem Velký Inkvizitor. Krom názvu Candide a rádoby páteřní kostry příběhu si ovšem nebere z původního díla zhola nic a tak druhý díl přináší pokřivený pohled Karla Jerieho, který rozhodně patří mezi mezi českou komiksovou špičku a přináší tak pokračování své parodické vize uznávaného osvícenského díla. Jak dopadl Velký Inkvizitor oproti prvnímu dílu? No vězte, že Candide to opět nebude mít lehké.

Candide prý znamená optimismus, což rozhodně parafrázuje našeho hrdinu, který je neskutečný optimista a naivka a to i přesto, že mu všechno okolo vždy podrazí nohy. V minulém díle se náš hrdina dostal z vestfálského vzdušného zámku barona Thunder-ten-Troncka do válečných spárů bulharského krále a ocitl se v přímém dění bulharsko-abarské války. To vše, protože se náš naivní hrdina zakoukal do “překrásné” Kunigundy (která v Jerieho podání nosí takový divný čepec). Už Král bulharů nám představil Jerieho cit pro jemné komiksové vyprávění klasického Voltaira okořeněné o fantastické prvky, steampunkovou technologii a humorné pojetí příběhu jednoho věčného snílka a smolaře. Ve válce Bulhaři použili smrtící stroje a tanky, proti chladnokrevné dinosauří jízdě Abarů. Zemím vládnou emzáci a zvířata (doslova) a jsme svědky i zapojení rádoby obrů. To vše je zahaleno do moderního hávu, plného pop-kulturních odkazů. Candide je v této absurdní satiře jako pěst na oko a právě pro svou jedinečnost a jemu typickou důvěřivost, se stane významným prvkem vyústění celého konfliktu. Na konci prvního dílu tak Candide, zhrzen svýma přehnanýma ideema o moderním světě, opouští bitevní pole, aby svou ušlechtilou naivitu mohl prosazovat jinde. A mohl se vrátit zpět na zámek, jako zcestovalý hrdina, hoden svou Kunigundu dostat zpět.

Dostává se tak do neutrálního Nýdrlandu, který svůj pacifický přístup zahaluje do konopného oparu, po kterém touží celý svět, nicméně odsuzující kohokoliv bez názoru. Zde se setkává s rozumbradou Jakubem a také s jedním starým přítelem, aby se společně vypravili na obchodní cestu do Port-Ugalu. No nebyl by to Candide, kdyby se mu do cesty nepřipletl osud a po ztroskotání lodi se dostává do spárů povstalců bojující proti útlaku a diktatury Velkého Inkvizitora, sužujícího místní oblast. Candide tak vymění vojenský pláštík, za revolucionářské číro a koženou bundu a připlete se tak do místních bojů za svobodu a marxovský socialismus…

candide1.jpgcandide2.jpgcandide3.PNG

Jerieho vykreslení klasického díla je jedinečné. Je vidět, že mu tento styl sedl a do své adaptace přidal sobě typickou sitkomickou lehkost a humor, který vám sice bránice netrhá, ale s nekonečným úsměvem se bavíte na každé stránce. Opět nechybí řada pop-kulturních keců a hlášek. Nechybí steampunkový punc, umělé končetiny a podivné bytosti. Tak jako první díl mě opravdu bavil a připomínal mi napoleonské války,  jenže jaksik naruby, Velký Inkvizitor tíhne k bolševickým názorům a v hispánském světě jsem si častokrát vzpomněl např. na Tarantina smíchaného s Bondem. Revolucionářská velitelka Octobriana míchá vody a od začátku působí silně nedůvěřivě, už proto že je rudá jak sovět. Druhá půlka tak působí trošku předvídatelně a nakonci se žádné velké překvapení nekoná, nicméně příběhu to nijak nevadí a občasné zaskřípání se celého vyprávění nedotkne. Candide ve Velkém Inkvizitorovi pochopí, že aby v tomto absurdním světě přežil, musí být trochu sobec.

Candide 1 v Činoheráku 20. 11. 2013 (Ústí nad Labem)
 

Kniha Candide, čili Optimismus je satira francouzského filozofa Voltaira poprvé vydaná již v roce 1759 a jedná se o satirickou reakci na Leibnizovo učení o nejlepším možném světě. Toto dnes klasické dílo se rozhodl kreslíř Karel Jerie zpracovat formou komiksu se způsobem sobě vlastním.

Metafyzik Panglos, mimochodem postava z Voltairovy novely zastává teorii, že jakákoli příčina má následek, jakýkoli následek příčinu, že náš svět je nejlepší a nic na něm nemůže být jinak, než je, tedy nejlépe, jak je vůbec možno, proto Optimismus. Pokud pročítám tyto filozofické traktáty, říkám si, na každém šprochu, pravdy trochu. Stručně shrnu tento názor, který říká - náhoda neexistuje.

Jak jinak si vysvětlit, že v den, kdy mě nakladatelství BB/art obeslalo výtiskem Candide 1: Král Bulharů, jsem to jen tak tak stihl na poštu před zavírací dobou. Po návratu domů jsem usedl k počítači a zjistil, že v Činoherním klubu v Ústí nad Labem začíná vernisáž + autogramiáda ke komiksu Candide 1 a to už za zhruba 40 minut. Nic jsem nelenil a naskočil do svého naftového dinosaura a divoce cválal směr Aussig. Na vernisáž jsem kupodivu dorazil jako první, tedy hned po autorovi a poznatky nabyté rozhovorem s Karlem Jerie jsem tehdy zúročil v recenzi. Na kolik je to vše pravděpodobné? Příčina a následek, následek a příčina, náhoda neexistuje. Optimismus.

Při vernisáži jsem pozoroval autora, s jakou lehkostí vkresloval do podepisovaných knih obrázky. Karel Jerie má obdivuhodný dar a i jeho bleskové nápady s věnováním mi imponovaly. Zkrátka a dobře, kdo umí, ten umí. Je skutečně zajímavé srovnávat knihu perfektně zpracovanou pomocí digitální technologie do tištěné podoby a originální komiksové listy. Tuto možnost nemá fanoušek komiksu často k dispozici. Nakouknout přímo pod ruku kreslíře a sledovat, jak vznikají komiksové postavičky. Rozpravou jsem se kupříkladu dozvěděl, že tlačítko dezerce na straně 16 je digitálně upraveno a kaňky na straně 29 není autorova múza, ale prostý výsledek zemské gravitace.

Podívejte se, jak to vypadalo před téměř dvěma lety na komiksové vernisáži klasického příběhu prostého zahradníka, který šel pro lásku, či chtíč, až na kraj světa a spadl do něj přímo po hubě… (text a foto František "Fanda" Mejstřík)


Karel Jerie opět ukázal, že patří k největším českým komiksovým velikánům a svou typickou kresbou a absurditou vyprávění trochu mi připomíná staré frankofonní komiksy. V pevných deskách působí vydání velmi přesvědčivě a rozhodně se není za co stydět. Pokud mohu trochu srovnat, tak Velký Inkvizitor se mi oproti Králi Bulharů líbil ještě o chlup víc, protože prostředí příběhu je víc satiristické a postavy se vyvíjejí. Hlavně Candide. Vyprávění je sice krapet předvídatelné, ale zároveň originální ve své samotné podstatě. Neváhejte.

04.png

souvisejici.JPG

Candide, Jerie a Voltaire poprvé

 

O autorovi
Jan
Zástupce šéfredaktora a administrátor

Zakladatel a provozovatel webu Vlčí Boudy, administrátor, redaktor, občasný pisálek povídek, osina v zadku všech idiotů, ale jinak kamarád všech, s kterými si má co říct. Filmový nadšenec, hráč, čtenář knih s fantazií a poslední dobou komiksový dobyvatel.