batman1.jpg

Ne, nebojte se, žádná batmanovská klonovací sága nás nečeká. To se jen v Gothamu objevil nový hráč, který si říká Emperor Penguin. A navzdory obálce jím není Oswald Cobblepot. Ochránce Gothamu má ale napilno. Nejenže ho někdo protahuje skrze celý Gotham, aby nemohl zabránit vraždě jednoho prominentního člena gothamské smetáky, a Poison Ivy si jej spolu s Clayfacem vybrali za svého sparring partnera, ale navíc musí Batman čelit Jokerovým fanouškům. A ti dokáží být horší než fanoušci Justina Biebera (ok, nikdo není tak hrozný jako fanoušci Justina Biebera).

Joker je totiž na útěku a, i když není vidět, pouhá jeho existence podněcuje v lidech to nejhorší. A tak vznikají různé gangy Jokerových oddaných podporovatelů. Ať už jde o bandu děcek nazývajících se Kosti Xmíchu a na které stačí jen udělat trochu toho netopýřího BUBUBU, či poněkud drsnější a protřelejší Umři Smíchy. Všichni potřebují... domluvit. Jen někteří poněkud tvrději. Mezi všemi těmi maniaky se ale objevila nová skupinka, Liga Úsměvů, vedená tajemným Merrymakerem. A ti jsou ve svém fanatickém následování Jokera poněkud důslednější.

A zatímco je Oswald na návštěvě u starého známého, Emperor Penguin toto velkolepé představení zpovzdálí pozoruje a sem tam i zatahá za nitky. Tahle batmanovská série rozhodně nepatří k žádným výjimečným příběhům jako kupříkladu Batmanovo kočkování se Sovím Tribunálem, ale rozhodně jde o povedený a neodfláknutý mainstream. Temný, drsný a správně batmanovský. Přesně ten druh příběhů, které mám u Ušatce rád.

Na scénáristickém postu vystřídal Tonyho S. Danielse (Batman Detective Comics 1: Tváře smrti a Batman Detective Comics 2: Zastrašovací taktiky – obojí vyšlo pod hlavičkou BBArtu v roce 2013) 45letý Američan John Layman, který si za svou kariéru prošel snad všemi většími vydavatelstvími a podílel se kupříkladu na marvelovském Fantastic Four: House of M, či Marvel Zombies vs. The Army of Darkness (ano, TA Army of Darkness), nebo Dynamite Entertainment Army of Darkness / Xena: Warrior Princess. U IDW psal třeba i Godzillu, ale ta bohužel žádný crossover s Army of Darkness nemá.

No a na kreslířském postu vystřídal Tonyho S. Danielse Jason Fabok a Andy Clarke. Andy začínal u britského 2000 AD, kde spolupracoval na jedné z nejznámějších zabijáckých dvojic světa komiksu Sinister a Dexter (kteří k nám skrze Crew už párkrát zavítali). Jason Fabok hojně spolupracuje na Batmanovi 52 a se sekáčem Snyderem spolupracoval na Batmanovi Annual 1, kde se poprvé představil světu New 52 Mr. Freeze.

ob1_3042.jpgob2_3042.jpgob3_3042.jpg

A zatímco Jason, svou kresbou lehce připomínající mého oblíbence Garyho Franka, táhne hlavní dějovou linii, Andy dostal na starosti krátké příběhy, jež jsou součástí každého sešitu a které přibližují čtenáři Batmanovy protivníky.

Překladu se zhostil zkušený Petr Zenkl, jenž má na triku překlady třeba k sérii 100 nábojů, nebo Y: Poslední z mužů. Navzdory jeho zkušenostem jsem během čtení jednou či dvakrát narazil na slovní spojení, která mi přišla až příliš doslovně přeložená. Ale jak píšu, šlo jen asi o dva případy. Pochvalu si zaslouží i lettering Petra Mařaty – rozhodně nenarazíte na žádné libožáky. BBArt prostě ví, jak se postarat o svoje komiksy. Batman sice loni oslavil 75. narozeniny, ale rozhodně to na něm není znát. Pevně doufám, že mu ta energie vystačí ještě na dalších 75 let. 

03.png

O autorovi
Michal
Redaktor

Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.