Představte si dnešní reálný svět, ve kterém ovšem žijí bytosti, jenž do něj zcela jistě nepatří. Představte si čtvrť v New Yorku, ve které obligátně nebydlí Číňané, Italové nebo hispánci, ale bydlí v ní emigranti z pohádkového světa. Mýty, které musely prchnout ze své domoviny před nepřátelskými uzurpátory, kteří jí nemilosrdně drancují. Tyto pohádkové bytosti bydlí inkognito mezi námi, obyčejnými smrtelníky, ale vytvořili si komunitu, ve které jsou plně soběstační. Pokud na ulici potkáte sličnou dívku, ani nebudete tušit, že se jedná o Sněhurku, Šípkovou Růženku nebo Zlatovlásku. Stejně tak vám nedojde, že onen šarmantní pán je Krásný princ, Modrovous nebo samotný král Cole. Tyto pohádkové bytosti si pečlivě střeží svůj svět před námi světskými.

V roce 2008 u nás, díky nakladatelství Netopejr, vychází první sešit série Mýty nazvaný Legendy v exilu. Série se těší nebývalé oblibě a to jak u recenzentů, tak také u komiksové čtenářské obce. O rok později je tak velmi očekáván druhý sešit Farma zvířat, který rozhodně této komiksové sérii nezkazil renomé. Jenže najednou šmytec a rozmlsanému čtenáři zbývají akorát oči pro pláč. Až nechutně to evokuje zánik některých dobře rozjetých evropských sérií, které taky v nejlepším skončily předčasně. Tato situace trvá do letošního roku, kdy se vydavatelských otěží plně chytilo nakladatelství Crew a ve spolupráci se svým předchůdcem vyslalo na knižní pulty třetí díl Láska jako z pohádky. A co víc, do konce roku slibují ještě sešit čtvrtý, který ponese název Pochod dřevěných vojáčků.

Série Mýty, za níž stojí především scénárista Bill Willingham, se těší nebývalé oblibě nejen u nás, ale především za velkou louží. Willinghamovi se povedlo z této série udělat jeden pořádně košatý strom, v němž najdete i bytosti, jejichž existence vám až doposud pravděpodobně unikala. Spletitost a propletenost různých pohádkových postav je dokonalou hrou, kterou autor se svými čtenáři vede. V podstatě na konvenčních motivech a otřepaných žánrových postupech se mu povedlo vystavět báječný pohádkový svět, který mnohé fascinuje, což dokazují i vždy nesmlouvavá ekonomická čísla. V současnosti jsou Mýty nejprodávanější značkou nakladatelství Vertigo, což je dospělejší odnož mamutího komiksového vydavatelství DC Comics. Pod značku Mýtů se vměstnaly i vedlejší projekty, ať se již jedná o spin-offy (Cinderella, Fairest), grafické romány vydané formou samostatných příběhů (1001 Nights of Snowfall, Werewolves of the Heartland) či klasického románu (Peter and Max). Vyšla také kniha sesbíraných obálek od Jamese Jeana. Mýtománie nabývá gigantických rozměrů srovnatelných s humbukem kolem nejlepších fantaskních značek jako jsou třeba Batman, Star Wars či aktuálně například The Walking dead. Minnesota byla letos svědkem prvního oficiálního FablesConu. Tedy třídenního srazu fanoušků série Mýty a uctívačů Billa Willinghama, ale také komiksových sérií, které jsou postaveny na pohádkových a mytologických základech, např. Castle Waiting, Kůstek, Mouse Guard, Stuff of Legend nebo Unwritten. Rovněž se chystají dvě teoretické encyklopedické knihy, které se budou zabývat pravou podstatou postav zachycených v Mýtech. Nejprve by na podzim měla vyjít Fables Encyclopedia, která bude v dalším roce následována titulem Fables Companion. Z těchto dvou odborných publikací by se měli fanoušci dozvědět vše o v komiksu zachycených postavách a rovněž také o jejich původních pohádkových příbězích. Fanouškům také budou vysvětleny všechny narážky, uštěpačné bonmoty či odkazy, které se v Mýtech dosud objevily. To vše bude doprovázeno i rozsáhlými komentáři tvůrců. Poslední zajímavostí pak je fakt, že na obou těchto publikacích se bude podílet Jess Nevins, populární badatel v oblastech moderní popkulturní scény. Ten v minulosti tímto stylem rozebral a oglosoval Ligu výjimečných komiksové scénáristické megastar Alana Moora.

Ale zpět k Mýtům jako takovým. Tuzemský čtenář má jistě díky Miloši Macourkovi názor na putovaní pohádkových postav do našeho světa. To, co možná za oceánem působí jako třeskuté novum, tady Macourek s Václavem Vorlíčkem předváděli v seriálu Arabela již před více než třiceti lety. Nabízí se tedy určitá možnost srovnání. Samozřejmě i zde platí pořekadlo, že jiný kraj - jiný mrav. Tedy pohádky, které jsou v našich zeměpisných šířkách zakořeněny po generace, jsou za mořem známy jen opravdovým pohádkovým badatelům a naopak. V tomto nelze Billu Willinghamovi upřít pořádný přehled a pestrou mozaiku postav, které do svého rozvětveného eposu zakomponoval. Snad právě toto bylo podnětem pro vznik výše uvedených encyklopedií. Zda prosazovat Macourkovu typicky humorně česky pojatou seriálovou tvorbu nebo Willinghamův žánrový mišmaš ponechám na samotných čtenářích. Jisté je, že ani u Mýtů se nebudete nudit a v případě opravdového zájmu na vás čeká krásná badatelská práce s objevením množství nových pohádkových příběhů.

myty1myty2myty3

První díl série Legendy v exilu přináší vysvětlení toho, jak se všechny pohádkové postavy objevili v našem světě. A také jsou nám v kulisách až pop noirové detektivky představeny všechny hlavní postavy mýtické čtvrti. Dozvíme se, že Sněhurka je pravou, a hlavně tou, co tahá za provázky, rukou krále Colea, který je v současnosti starostou Mýtova. Funkci šerifa vykonává Zlý vlk z pohádek, kterému familiérně můžete říkat Wolfi. Růženka, Sněhurčina sestra, zmizí za podivných okolností a zbyde po ní jen pořádné tratoliště krve. Obyvatelé mýtické komunity zachvátí děs a pořádné obavy. Toto je jen nástin toho, co můžete v této série očekávat. Vzhledem k tomu, že pohádkové království je státní zřízení jako každé jiné, tak i v něm najdete řadu intrik, podlosti, starých křivd a samozřejmě všudypřítomný mocenský boj. Pohádkové bytosti, které bez povšimnutí nemohou fungovat v lidském světě, jsou izolovány na odlehlé farmě. Ta je ukryta za množstvím kouzel, aby na ní nepronikl nikdo, kdo by tam neměl co pohledávat. Přesně o tomto vypráví druhý book série Farma zvířat. Pokud vám tento název přijde poněkud orwellovský, vězte, že daleko od pravdy skutečně nejste. Zatímco jedna polovina mýtické komunity žije v záři velkoměstských neonů, tak druhá polovina se musí spokojit s vůni slámy a hnoje, což nemusí být po chuti všem, jak jistě chápete. A tak na odlehlé farmě pomalu vzplanou doutnáky revoluce a vzdoru. Kdo mohl tušit, že na vrcholku barikád bude stát třeba Zlatovláska a tři malá prasátka, že? Jak již bylo řečeno, jde přeci o království a království jsou především intriky. Láska jako z pohádky je název zatím posledního dílu, který zaútočil na naše komiksové čtenářstvo. Jenže aby to nebylo tak pohádkové, žijeme přeci v reálném světě, tak i tento název zavání pořádným kouskem ironie. Hlavní roli tentokráte hrají opět Sněhurka s Wolfim, kteří kolem sebe chodí jako předpubertální děti. A opět za to můžou intriky a mocenský boj, kteří je vyšlou na romantický výlet do odlehlých míst. Bohužel (pro romantiky) jim tohle dobrodružství nenabídne zaslepenost opravdovou láskou, ale silné kouzlo.

Byla by chyba, pokud mluvíme o této sérii, nezmínit i výbornou kresbu, o kterou se dělí více zručných autorů. Zatímco první sešit si rozdělili Craig Hamilton, Lan Medina a Steve Leialoha, tak druhému booku vévodí Mark Buckingham. Třetí kniha začíná kreslířskou hostovačkou proslulého Bryana Talbota. Mýty jsou bezesporu zajímavé i po výtvarné stránce a čtenáři dochází, že samotný příběh by bez své vizuální složky obstál pravděpodobně jen stěží. Díky změně tuzemského vydavatele se změnil i překladatel série. Zatímco první dva „netopejrovské“ díly překládal velezkušený Viktor Janiš, tak od dílu třetího převzal překladatelské otěže Ľudovít Plata, který odvádí kus poctivé práce například v příbězích Usagi Yojimba.

Závěrem nezbývá než konstatovat, že Mýty jsou bezesporu jedna z nejzajímavějších komiksových sérií, která u nás v současnosti vychází. V dosud vydaných třech knihách je po čertech cítit, že této sérii určitě nedochází dech a naopak její zábavnost díl od dílu sílí. I díky tomuto faktu můžeme děkovat nakladatelství Crew, které jí nenechalo upadnout do zapomenutí a nalilo jí novou crew do žil. Co přinese díl čtvrtý, se můžeme jen dohadovat, ale jisté je, že Vlčí bouda bude u toho.

O autorovi
Roman
Redaktor

Komiksový scénárista a publicista, občasný pisálek, hudební kritik a divadelní kašpárek. Jeden z otců zakladatelů Vlčí Boudy. Scénárista stripové série Sněhulení a série komiksů O Sněhu. První alfasamec Vlčí Boudy, který ji pomohl nastartovat.