Celkem nedávno proběhlo moje první setkání s Sherlockem Holmesem, kterého si vzal do parády český kreslíř a scénárista Petr Kopl. Setkání to bylo nadmíru příjemné a působivé, což si můžete přečíst v recenzi na komiksovou knihu Poslední případ. Neuběhlo ani moc času a na knižních pultech se objevil další Sherlock Petra Kopla, tentokráte nazvaný Skandál v Čechách. Opět se jedná o pořádnou pecku, která dokazuje autorův vřelý vztah ke knižní předloze, zároveň však přináší inovační pojetí, které celému dílu dává onu potřebnou špetku něčeho navíc, něčeho, z čeho nemáte pocit stokrát omletého a již mnohokráte vyřčeného. Sice případy legendárního detektiva dobře znáte, ale v Koplově pojetí vás jednoduše baví si číst tato dobrodružství znovu a nemůžete se toho přesytit. Je to jako vyprávění sklerotického dědečka, jehož příhody z mládí slyšíte posté, ale díky jeho paměti to pokaždé podá jinak, byť dobře víte, jak to nakonec dopadne. Jenže vás ten způsob vyprávění jednoduše baví a naplňuje.

Petr Kopl se však nespokojuje jen s jediným případem slavného detektiva, ale velmi zručně do jedné knihy promíchá více vyšetřovaných případů. Takže krom Skandálu v Čechách se v této knize setkáte i se Strakatým pásem. Oba tyto případy zručně míchá a nezapomene do příběhu zavést nějaké osobní historky, nejčastěji týkající se doktora Watsona. Byť se v doslovu knihy autor věnuje nejrůznějším tématům, tak nejžhavějším zbožím jistě bude hloubání nad tím, jaký byl ve skutečnosti vztah Sherlocka Holmese a doktora Watsona. Samozřejmě spousty lidí spekuluje nad tím, jestli si oni pánové nebyli více než blízkými přáteli. Já osobně se na tento tenký led pouštět nehodlám, protože mi je to jednak jedno a taky intimitu považuji za osobní věc a co si o tom myslí Petr Kopl vám neprozradím, protože bych vás připravil o mnohé. Jisté však je, že v tomto případu Sherlock potká femme fatale Irenu Adlerovou. Nejenže tato žena disponuje neskutečnou krásou, ale zároveň je všemi mastmi mazaná, takže naše vyšetřovatelské duo mnohokráte přivede do pěkně svízelných situací a muž, coby hlava rodiny a pán tvorstva, tentokráte dostane pěkně na holou.

Možná jsem neutrpěl ten pozitivní a nadšený šok, který mi způsobil Poslední případ, ale je to způsobeno pouze tím, že jsem už dobře věděl, do čeho jdu. Tím netvrdím, že mě opět jeden z nejpilnějších českých komiksových tvůrců nepřekvapil, ale poprvé prostě je vždy jen jednou. Přesto je opět potřeba smeknout klobouk dolů a vztyčit palec nahoru. Z tohoto díla nebudou nadšeni jen všichni Holmesologové, ale i všichni, kteří tento povedený komiks vezmou do rukou. Nakladatelství Zoner press evidentně tímto počinem vsadilo na správného „koně“ a marketingová stránka věci podle mě rovněž splnila své poslání. Vždyť i Aleš Kodrubec, prezident české společnosti Sherlocka Holmese, se o tomto díle vyjadřuje s potřebnou úctou a s neskrývaným nadšením. K případům Sherlocka Holmese se jistě bude vracet ještě mnoho tvůrců z rozličných uměleckých kategorií a můžeme jen doufat, že se jim s literární předlohou povede naložit alespoň tak dokonale jako Petru Koplovi. Ke konci osmdesátých let se příběhy detektiva z Baker Street 221b zaobíral například i oblíbený Čtyřlístek, ale přiznejme si, Petr Kopl svou adaptací mává tomuto dílu z pěkné dálky.

04.png

O autorovi
Roman
Redaktor

Komiksový scénárista a publicista, občasný pisálek, hudební kritik a divadelní kašpárek. Jeden z otců zakladatelů Vlčí Boudy. Scénárista stripové série Sněhulení a série komiksů O Sněhu. První alfasamec Vlčí Boudy, který ji pomohl nastartovat.