„Třístovku“ Franka Millera není asi v našich končinách potřeba představovat. Svědčí o tom i jednoduchá rovnice, která praví, že Comics centrum v těchto dnech připravilo již čtvrté vydání tohoto vyhledávaného komiksu. Samotný Frank Miller je u nás určitě jedním z nejznámějších komiksových tvůrců a jeho věhlas překračuje i minoritní okruhy komiksových nerdů a nadšenců. V podstatě stačí dva názvy, 300 a Sin City, a všichni ví, o kom že je řeč. Samozřejmě k popularitě těchto komiksů přispělo i filmové zpracování obou zmíněných titulů. 300 je opravdu mistrovským dílem, které získalo různá ocenění nejen u nás, ale i ve světě. Například u nás posbíralo množství cen v comiCZaward 2001: nejlepší scénář, nejlepší překlad, nejlepší autor, nejlepší publikace nebo taky „komiksového Oscara“ Will Eisner Comic Industry Awards 1999 za nejlepší mini-sérii.

Když Frank Miller dokončil pátý díl Sin City, rozhodl se, že je čas na nějakou změnu. A to hned radikální, aby se prostě někam posunul a aby si rovněž vyzkoušel i něco nového. Navíc se rozhodl, že se bude jednat o komiks, který potěší nejen jeho fanoušky, klasické komiksové fanoušky, ale i ty zapšklé intelektuály, jenž komiks stále považují za něco podřadného a opovrženíhodného. Chtělo to nějaký klasičtější námět, který by ho nevrhnul zpět do světa superhrdinů ani nic, co by souviselo s jeho oblíbenými noir detektivkami. Klasické řecké dějiny jsou námětem, který se mu líbil a který splňoval jeho představy. Bitvu u Thermopyl tedy považoval za adekvátní. Navíc se tímto tématem zabýval již v Sin City: Velká tučná zabíjačka. Tohle je přesně to, co muselo všem vytřít zrak a co jednoduše musí být po chuti i intelektuálněji smýšlejícím jedincům. Původně komiks vyšel jako pětidílná mini série a byla letterována samotným Frankem Millerem. Ten prazvláštní formát, kterým se tento komiks pyšní, původně vzniknul tak, že v originálním vydání to byly dvoustrany jednotlivých sešitů. Ty tvoří v tomto sebraném booku stránku pouze jednu – a tím je dán i neobvyklý formát – jsou to vlastně dvě stránky v původním americkém formátu vedle sebe.

V roce 480 před Kristem do Řecka, které bylo jediným ostrovem demokracie a svobody, vtrhla nečekána, nezvána perská armáda. Početná tak, že její členové jsou schopni vypít všechny místní řeky do sucha a při jejich pochodu se zem chvěje jako při zemětřesní nevyššího stupně Richterovy stupnice. Jediným, kdo jim v pádu do země stojí v cestě, je sparťanský král Leonidas a tři sta věrných mužů, členů jeho osobní gardy. Na svého protivníka čekají v soutěsce Thermopyly, zvané též Horké brány, kde se na nepřítele nachystali tak, že mu početní převaha bude málo platná. Navíc sparťanští vojáci jsou udatní bojovníci bez bázně a hany. Nepřátelé si myslí, že díky své početní převaze sfouknou rivaly jako svíčku, ale to se krutě mýlí. Tohle je legenda o třech stech udatných sparťanských válečnících, kteří dlouho a hrdě čelili mnohonásobné přesile Peršanů. Po tři nekonečné dny odráželi útoky, které se na ně valily jako tsunami.

Tento komiks je nejen zajímavý svým dějem a nezvyklým formátem, ale rovněž i kresbou. Podle ní sice Franka Millera poznáte, ale zároveň vidíte i cítíte, že do svého stylu přinesl něco nového. Stále používá své klasické střídání světla a stínu, ostré siluety na pozadí, však již ne tak v hojné míře jako v případě Sin City. Navíc 300 je komiksem barevným, a tady nesporně kvalitní práci předvedla Millerova manželka Lynn Varle, která se po jeho kresbě tuší jala komiks vybarvit. Nepoužívala jen jednu techniku nebo druh barev, ale pořádně si s celým dílem vyhrála. Tento manželský pár spolu spolupracoval i na dalších kvalitních komiksech jako je Ronin, Batman: Návrat temného rytíře či Elektra lives again. Ovšem 300 se jeví jako jejich opravdový majstrštych. Nejen barvy, ale i vrstvy laků daly vzniknout konečné podobě tohoto vizuálně a emočně jedinečného díla. Jednotlivé panely často působí spíše jako obrazy a zcela čtenáře do sebe vtáhnou. Navíc vypravěčský rytmus je přesně takový, jak ho Frank Miller vymyslel a čtenář je od začátku do konce vláčen jeho vůlí.

Frank Miller se až na drobné nuance podstatě držel historicky ověřených událostí, což jeho komiksu dává další rozměr. Některé zdroje uvádějí, že sparťanských válečníků bylo 1000, ale na druhou stranu, kdo se to dnes dozví přesně a hlavně pro tuto legendu asi ani není tak podstatné. Jisté ovšem je, že se máme možnost opět setkat s výborným komiksem, na který jen tak nezapomenete, protože jeho vizuální stránka se vám pevně vryje do paměti. A o to šlo především!

05.png

O autorovi
Roman
Redaktor

Komiksový scénárista a publicista, občasný pisálek, hudební kritik a divadelní kašpárek. Jeden z otců zakladatelů Vlčí Boudy. Scénárista stripové série Sněhulení a série komiksů O Sněhu. První alfasamec Vlčí Boudy, který ji pomohl nastartovat.