Magazín Aargh! je již velmi zavedenou stálící na tuzemské komiksové scéně. Krom pravidelné komiksové revue pod hlavičkou nakladatelství Analphabet Books vydávají i různé speciály, rovněž věnované devátému umění. Před dvěma lety začali vydávat, pod souhrnným názvem Zooom komiksové monografie představující tvorbu současných českých komiksových tvůrců. Zcela nedávno vyšel druhý díl věnovaný Pavlu Čechovi, nositeli ceny Magnesia Litera za komiksové album Velké dobrodružství Pepíka Střechy.
Monografie Pavla Čecha obsahuje celkem šest sekcí: Začátky, Malba, Komiks, Ilustrace, Kroniky a Indiáni. Jako tajemný had se knihou proplétá rozhovor z pera píšícího šéfredaktora Aarghu! Tomáše Prokůpka, který vždy graficky navazuje na tu kterou konkrétní část. Ke každé sekci je samozřejmě přirazeno množství ukázek a obrázků se stručnými popisy. Jedná se reprezentativní výběr tvorby jednoho z našich v současnosti nejpopulárnějších a nejuznávanějších komiksových tvůrců, malířů a ilustrátorů. Pravdou, je že u ukázek by byl lepší poněkud obsáhlejší popis, aby čtenář získal více informací o prezentovaném díle, ale zároveň musím jedním dechem dodat, že se jedná jen o drobnou kosmetickou vadu na kráse knihy, která se opravdu povedla. Pro obdivovatele Pavla Čecha by určitě byl zajímavý i popis jakou výtvarnou techniku autor v té které kresbě používal. I samotný rozhovor mohl být obsáhlejší, ale je třeba vypíchnout odpovědi Pavla Čecha, který není strohý a na danou otázku má tendenci se rozpovídat a otevřít.
Každopádně před sebou máme povedené dílo, které zachycuje vývoj a vlivy Pavla Čecha. Autor je zajímavý nejen pro tuzemský trh, ale malými krůčky se prosazuje i za našimi hranicemi. Byť, jak z jeho slov vyplývá, nemá tendence se někam hrnout. Pro fanoušky, kteří znají jen jeho komiksovou tvorbu určitě bude překvapením se seznámit s dalšími výtvarnými odvětvími, kterým se tento autor věnuje. Pro mě osobně byly velmi zajímavé sekce Kroniky a Indiáni. Až s klukovskou nostalgií jsem zavzpomínal na dobu, kdy jsem s radostí četl Jaroslava Foglara a s kumpány ze základní školy podnikal různá dobrodružství. Vůbec, takové Rychlé šípy se tvorbou Pavla Čecha táhnou jako dlouhá tenká nit, která občas prosvítá na povrch jeho tvorby a vždy v momentu, kdy se takto stane, to rozhodně stojí za pozornost. Deníky a Kroniky, do kterých Pavel Čech přispívá, pak musí být nutně inspirací pro všechny, kteří se podobným aktivitám věnují. Tohle je na podtrženou jedničku s hvězdičkou a infarkt z příjemného překvapení jak oddílového vedoucího, tak třídní učitelky.
Zooom je rozhodně dobrý projekt, který si zaslouží pořádnou propagaci a především pozornost komiksových fanoušků, pro které není komiks jen povrchní zábavou, ale zajímají se o něj více do hloubky. Po dvou dílech (první je věnován druhému duchovnímu otci komiksové revue Aargh! Tomáši Kučerovskému) je laťka nastavena dostatečně vysoko a můžeme se jen těšit, koho nám tvůrci této publikace představí příště. Vždy se dají ještě nějaké mouchy vychytat, ale tento projekt je rozjetý dostatečně dobře, aby za sebou zanechal potřebně zvučnou stopu nejen u fanoušků, ale rovněž v médiích a u široké čtenářské a umělecké obce.