Pojďme začít menší lekcí historie: V zimě roku 1940 se v 3. čísle komiksové série All Star Comics poprvé objevila skupina zvaná Justice Society of America, neboli JSA. Základní premisou bylo, že členy nemůžou být superhrdinové, kteří mají vlastní komiksovou řadu. Proto Superman a Batman byli pouze čestnými členy a Green Lantern (Alan Scott) a Flash (Jay Garrick) byli součástí týmu jen do té doby, než získali vlastní sérii. Z toho důvodu se původní seskupení stvořené Sheldonem Mayerem a Gardnerem Foxem (a zároveň první superhrdinský tým v komiksech) skládalo z méně známých superhrdinů, jako byl Hawkman, The Spectre, Hourman, Doctor Fate a Atom.   

V únoru 1960 se ale v sérii The Brave and the bold (číslo 28) představila skupina známá jako Justice League of America, která vzešla z (psacího) pera otce JSA Gardnera Foxe. To už byla jiná Liga, jelikož členy byly hvězdy DC – Superman, Batman, Wonder Woman, Green Lantern (Hal Jordan - první lidský člen Green Lantern Corps), Flash (Barry Allen - následník Jaye Garricka), Aquaman (Arthur Curry) a Martian Manhunter. Na tuhle základní sestavu se během desítek let nabalovala čím dál tím větší skupina superhrdinů a JLA měla desítky členů.

A teď trochu blíže do přítomnosti: V září 2011 byly všechny série DC zrušeny a znovurozjety v rámci The New 52 (protože DC má 52 vycházejících sérií). Všechno hezky nově, moderně a od začátku.

Jednou z těch padesáti dvou sérií byla samozřejmě také Justice League (říjen 2011) a její Počátek neměl na svědomí nikdo jiný, než scénárista Geoff Johns a kreslíř Jim Lee. No a jelikož Geoffovi jsem dost prostoru věnoval v recenzi na Batmana: Rok Jedna a Supermana: Poslední Syn, zaměřím se teď trochu na tohoto korejského kreslíře. Narozen 11. srpna v Soulu, vyrůstal v St. Louis, Missouri, kde se poměrně brzy dostal ke komiksům. Jeho nejoblíbenější superhrdinové byli mutanti známí také jako X-Meni právě pro jejich vyvržení ze společnosti. Sám se tak totiž trochu cítil (jako vyděděnec, ne jako mutant). Původně měl v úmyslu následovat kariéru svého otce a stát se doktorem, ale místo toho, aby léčil rakovinu, dal se na kreslení a díky bohu za to.

Začal u Marvelu, kde kreslil takové série jako Punisher: War Zone, či Uncanny X-Men, ale v roce 1992 se spolu s dalšími šesti kreslíři trhli a založili vlastní vydavatelství Image Comics, kde mohli publikovat své vlastní série. Leeho věci původně vycházely pod hlavičkou Aegis Entertainment, posléze přejmenováno na Wildstorm Productions, kteroužto značku roku 1998 prodal DC.

Český čtenář jej může znát například z knihy Batman: Ticho (v češtině původně vydáno jako Ticho I 2004 a Ticho II 2005 ve spoupráci BBArtu a Crwe, a posléze roku 2012 vydáno v jednom svazku pod hlavičkou BBArt. V obou případech měl překlad na starosti Jiří Pavlovský) od scénáristy Jepha Loeba, či Supermana: Pro zítřek I a II (2007 BBArt) z pera Briana Azzarella. No a nakonec roku 2013 u nás vyšla jeho a Geoffova Liga Spravedlnosti, o které to celé je.

Hned na začátku jsme vrženi do akce, ze které v podstatě celých šest sešitů nevypadneme. Po střechách Gothamu uhání podivný tvor pronásledovaný Batmanem, kterého pronásleduje policie. Najednou se k tomu připlete Green Lantern, který Batmanovi pomůže. Hoši jsou celí zmatení, jak sami ze sebe, tak z právě poraženého ufouna a tak se rozhodnou navštívit jediného dalšího mimozemšťana o kterém ví. A to znamená výlet do Metropolis.

Základní dějová linka není vůbec složitá. Pobijeme se, pak se přesunem z bodu A do bodu B, znova se pobijeme, přesuneme se do bodu C, kde se zase pobijeme, ale už ne mezi sebou. Jak říkám, nic složitého. Celé se to ale odehrává ve světě, kde lidé nejsou na superhrdiny zvyklí. Popravdě řečeno se jich bojí a nenávidí je. A stejně tak metalidé (superhrdinové) nejsou zvyklí sami na sebe a navzájem se zpočátku považují jen za takovou městskou legendu. Než se uvidí a dají si do držky. Jsou totiž sebestřední, arogantní a lehce povrchní a žijí v domnění, že oni jsou tím středem vesmíru, kolem kterého se všechno točí. Tedy minimálně do příchodu velkého superzáporáka.

Geoff Johns nám nepředkládá hlubokomyslnou cestu do superhrdinovy duše. Sakra, nikdo to po něm ani nechce. Místo toho nám dává pořádnou porci nahláškované, vysokooktanové akce, která sviští superrychlostí od začátku do konce (a to nemám na mysli jenom souboj Superman vs. Flash). Mainstream v jeho nejčistší a nejlepší podobě.

Liga Spravedlnosti: Počátek vyšla česky v nakladatelství BBArt, s překladem od Ľudovíta "Turlogha" Platy (kompletní Crying Freeman, či Usagi Yojimbo). Kvalitu vazby netřeba zmiňovat, kdo zná BBArťácké paperbacky tak ví, že něco vydrží. Kniha obsahuje prvních šest sešitů série, galerii obálek a sbírku bonusů zaměřené na jednotlivé postavy a jde zároveň o doposud nejlepší JLA vydanou u nás. Dle mého skromného názoru.

Pokud máte rádi akci, u které nemusíte moc přemýšlet, ale o to víc se pobavíte, a která vás vtáhne do děje tak, že bez knihy nemůžete ani na záchod, tohle je jasná volba. Po prázdninách nás čeká Liga Spravedlnosti 2: Zrození zla. Už se nemůžu dočkat ;-)

03.png

O autorovi
Michal
Redaktor

Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.