Vrána Jamese O´Barra se stala nepopíratelným kultem. Díky všem těm okolnostem a legendám, které tento příběh provází, se stala mnohem více, než jen jedním z mnoha komiksů. Myslím, že všichni fanoušci ten příběh znají a není třeba ho stále donekonečna omílat. Aktuálně přilétá na knižní pulty nový komiks Vrána: Mrtvá doba a pod svými křídly ho má samozřejmě nakladatelství Comics Centrum. Námět napsal autor původního komiksu James O´Barr. Původně jej zamýšlel jako pokračovaní úspěšného filmu s Brandonem Lee. Nakonec vzniknul tento komiks, který do komiksové podoby převedl scénárista John Wagner a výtvarník Alexander Maleev.
Ani tato Vrána to neměla vůbec lehké. Poprvé se jako třídílná série objevila již v roce 1996 u amerického nakladatelství Kitchen Sink Press. Bohužel tři roky poté se tento nakladatel tak nějak poroučel do kopru. Sice vznik nakladatelství se datoval již od roku 1970, ale na každého někdy přijdou finanční těžkosti a bohužel tentokráte to neustál. Práva na samotný komiks však nebyla nikomu poskytnuta k dispozici a tak o nějakém znovuvydání nemohla být dlouhá léta vůbec řeč. Zlom přišel až v roce 2012 díky nakladatelství IDW, které úzce spolupracuje s duchovním otcem Vrány Jamesem O´Barrem. Když se ledy časem tak krásně prolomily, můžeme se tedy Mrtvé doby dočkat i my. O´Barr vymyslel samotný námět, ale do scénáře jej převedl britský scénárista John Wagner. Toho známe především jako tvůrce Soudce Dredda. U nás vyšly třeba crossovery Batman vs Soudce Dredd, podílel se na Star Wars Omnibusu: Stíny Impéria nebo od něj můžete znát komiks Lobo: Univerzální gladiátoři, na kterém se podílel spolu s Alanem Grantem. Parťáka ve zbrani mu v tomto díle dělá Alexander Maleev, který původně pochází z Bulharska. U nás můžete ocenit jeho práci na Daredevil: Muž beze strachu nebo z komiksu Věčný, který vyšel v prvním omnibusu Vetřelci vs. Predator.
Jako ve všech Vránách, i tady je hlavním hnacím motorem pomsta a v hlavní roli je její vykonavatel. Když zemřou jeho blízcí a i on sám je povolán zpět, aby učinil spravedlnosti za dost. Průvodce v jeho konání je vrána, která dokáže udávat směr a být i rádcem. Msta může být vykonána i po dlouhém čase, ale také i v dalších životech. Semínko zla, které bylo někdy zaseté se už nedá vrátit zpět. Navíc těmi, jejichž krev má být nyní prolita, jsou násilnici. Lidé, kterým jde především o vykonání zla jako takového. Krom vlastního ukojení v tom nic jiného není. Není zde loupež, pomsta, zisk… ne, jen násilí jako takové. Násilí pro násilí. Musí přijít někdo, kdo tomu učiní přítrž. Někdo, kdo už nemá co ztratit a koho se jen tak nezbavíte. Někdo, jenž dá finální rozhřešení a očistí duše jednou pro vždy. Čtenář tak dostává morální ponaučení, že tohle se může jednoduše stát i jemu. Jen je pak otázkou, na kterou stranu barikády se postaví…
Loni jsme měli tu čest s příběhem Vrána: Soumrak bohů a nyní jsme se dočkali Mrtvé doby. Pravdou je, že oba příběhy by byly bez původní Vrány jen obyčejnými komiksy o pomstě a nic víc. Nic výjimečného, co by vás srazilo do kolen. Trošku to připomíná nějaký povedený film, který se díky kasovnímu úspěchu chtě nechtě dočká pokračovaní. Vždyť i s filmovou adaptací tohoto komiksu to dopadlo stejně. Zde je však třeba zmínit, že ani jeden z těchto navazujících komiksů není takovým vývarem z vychozených ponožek jako filmová pokračovaní původního snímku. Spíše James O´Barr rozjel další pokračovaní, které tak nějak volně navazuje a má společné jmenovatele. Bohužel se mu již nepovedlo navodit tísnivou, tklivou, intimní, neurotizující, romantickou, heroickou a podmanivou atmosféru původního komisu. Mrtvá doba svým příběhem určitě překonala Soumrak bohů, který se jevil až příliš přímočaře a prvoplánově jednoduše. Bohužel pokud si jednou zvyknete na mistrovskou hru, velmi těžko se smiřujete s tím, že najednou před sebou máte „jen“ průměrný výkon. Co se Jamesi O´Barrovi musí naopak vždy přičíst k dobru je fakt, že až úzkostlivě vybírá toho, kdo jeho myšlenky bude vizualizovat. Sám nastolil vysokou laťku, ale ani minule Jim Terry, ani teď Alex Maleev rozhodně nezaostávají pozadu. Naopak, kresbu bych vyhlásil za to nejlepší z Mrtvé doby. Černobílá pastva pro oči, která vás vtáhne do hry a pozvedá úroveň komiksu o několik stupínků nahoru. Vrána je pořád nádherný mýtus, ale pokud se setkáme s ještě pár podobnými příběhy, bojím se, že by mohla přijít o své kultovní renomé… minimálně v mých očích.