Knights_of_the_Fallen_Empire_Logo.png

Star Wars šílenství zachvátilo Zemi. Možná, že si toho mnoho čtenářů ještě ani nevšimlo, ale podívejte se kolem sebe – v obchodních centrech se objevují trika s motivy Hvězdných válek, z televize se na vás valí reklamy na dětské nápoje s potréty známých postav. Nakladatelství Egmont chystá ediční plán SW knih především na druhou polovinu toho roku, hračkářství se plní postavičkami LEGO z nejnovějšího seriálu Povstalci, a podle (nepotvrzených) informací se společnost Hasbro chystá vyrábět modifikovatelné Crossguard Lightsabers dle zákazníkových představ. Ale co by to bylo za správné masírovaní široké veřejnosti, kdyby se nedotklo i mozků přednostně zaklíněných ve virtuální realitě? Přátelé Staré republiky, střežte se! Rytíři padlého impéria přicházejí už v říjnu 2015!

Kdo by snad nevěděl, o čem je řeč, nabízím pro začátek pár informací ke hře samotné. Star Wars™: The Old Republic™ je massive multiplayer online RPG hra, která krom placené verze, umožňuje i takzvané Free-to-Play, neboli hraní zadarmo. Samozřejmě, že pokud do hry neinvestujete ani korunu, nikdy si tak docela neužijete všechny její vymoženosti a rozsah (dva týdny jsem odlávala – neúspěšně). Ale komu stačí si jen tak pro srandu zamáchat se světelným mečem, nebo rozstřílet pár zlořádů blasterem, tomu Free-to-Play verze naprosto stačí. Kdo chce ale objevovat galaxii, planety, rozvíjet své schopnosti výrobce zbraní, diplomata, kybertechnika, vytvářet stabilní přátelství se svými herními pomocníky (oženit/vdát se) nebo pracovat na denních/měsíčních či týdeních úkolech, ten jako předplatitel rozhodně litovat nebude. Jen pro srovnání – měsíční předplatné SW:TOR je asi o 60kč levnější, než World of Warcraft.

Tak jako je filmový svět Hvězdných válek rozdělen na světlou a temnou stranu, tak i takový může být výběr vaší postavy v SW:TOR. Zvolit si lze hned několik atraktivních profesí. Za „ty hodné“ nabízí hra třídy: rytíř Jedi (Jedi Knight), konzulár Jedi (Jedi Consular), republikový voják (Republic Trooper) a pašerák (Smuggler). Za ty „zlé“ jsou pak na výběr: Sith válečník (Sith Warrior), Sith inkvizitor (Sith Inquisitor), námezní lovec (Bounty Hunter), a imperiální agent (Imperial Agent).

Každá třída se dělí do vlastních podtříd. Například Bounty Hunter se dělí na Power Tech a Mercenary. Jedi knight na Guardian a Sentinel, a Imperiální agent na Operative a Sniper. Po desátém levelu každý hráč dostane a na výběr, pro jako podtřídu se rozhodne. Nejčastější vypozorovaný rozdíl je počet zbraní (jeden lightsaber, dva lightsabery, double-blade lightsaber, jeden blater, dva blastery apod.), a jestli bojuje na bízko, nebo na dálku. Schopností je tam samozřejmě víc, ale ty jsou na mnohem delší vysvětlování.

sw1.png

Hra je velice flexibilní, i co se týče motivů vaší postavy. U každé třídy se předpokládá, že se bude rozhodovat podle svého pole působnosti, ale nemusí to být vždy pravda. SW:TOR vám v důležitých momentech nabzí odpověď, jenž vám přidá buď Dark body nebo Light body, ale jen jen na vás, co vyberete.  Když jste Sith, nemusíte nezbytně nutně vždy jen zabíjet, a když jste Jedi, nemusíte všechno uargumentovat k poslušnosti.

Z vlastní zkušenosti – můj nejvymazlenejší charakter je Bounty Hunter, level 59, a je ultimátně dobrý (dosáhl nejvyššího stupně – tzv. Pure). I když to k postavě BH moc nesedí, rozhodla jsem se hrát s temnou postavou za světlou stranu. Mnohdy prostě nestojí za to, zabít chabého starce bez nárkou na honorář, a bez pořádného boje. A že o kredity, a válečnou filosofii jde především!

SW:TOR se permanentně snaží držet vás ve hře, takže i když dokončíte všechny doposud vydané datadisky, stále ještě máte co objevovat. Planety se kompletují na základě procentuálního dokončení (objevené lokace, počet zabitých potvor, objevení datacronů, které trvale přidávají atributy vaší postavě, počet splněných úkolů apod.). Všechny tyto achievmenty se zapisují do vaší Legacy, a odemykají nové schopnosti společné pro všechny hratelné postavy, takže nakonec i jakou Bounty Hunter můžete použíat Sílu...alespoň částečně. Takže sečteno a podtrženo – když se mě nekdo zeptá, co je Star Wars: The Old Republic,  řeknu jen, že je to něco jako World Of Warcraft ve světe Star Wars. Jen (pro mě osobně!), asi tak stokrát zábavnější.

sw2.png

Na rozdíl od WoW, má SW:TOR pro každou třídu vlastní dějovou linku, která se rozvíjí, a po čtyři kapitoly opravdu odněkud – někam vede. Tím i jako hráč získáváte větší ponětí o tom, jak to ve Staré republice fungovalo, a dokonce i váš osobní vztah k virtuální postavě může být pevnější, protože získá plastičtejší rozměr.

Jak to ale běžně bývá, všechno hezké jednou končí, a poté co doděláte čtyři hlavní kapitoly příběhu vaší postavy, zůstávají na plnění už jen tzv. planetární úkoly, flashpointy, denní, týdení a měsíční achievmenty apod. To znamená, že jako asi nejznámější jedi, pašerák nebo sith v galaxii, létáte z místa na místo a řešíte problémy jednotlivých světů. Ty sice zábavné jsou, ale už se netýkají tak úplně vaší postavy, jakože do ní prostě jen tak nějak zapadnete.

V letech 2013 - 2014 vyšly dvě digitální rozšíření jménem „Rise of the Hutt Cartel“ a „Shadow Of Revan“ (hráči KOTOR se přestanou hloupě usmívat :). Ty vnesly do SW:TOR závan nového dobrodružství, ne však úplného velkého třesku. Tím se zdá být až poslední datadisk od tvůrců z BioWare se jménem „Knights of the Fallen Empire“, jenž můžeme očekávat 27. října 2015.

A co všechno, že se na vás chystá? Pro začátek se podívejte na velice povedený trailer:

Příběh se začíná odvíjet od levelu 60. Potěšující je, že až do vydání „Knights of the Fallen Empire“, funguje 12 x XP boost, tudíž se na vysoký level dostanete doslova během několika málo dní. Boost ale s levelem 50 končí. Jako nový předplatitel automaticky dostáváte datadisk „Rise Of The Hutt Cartel“, který vás dovede až na level 55. Kdo ale chce dosáhnout ještě o těch pět levelů výš, a užít si dalšícho záporáka v galaxii, musí si zakoupit „Shadow Of Revan“ za 399.00 Kč. Ale zpátky k „Knights of the Fallen Empire“...

Vaše postava se přezdívá „The Outlander“, a je veteránem Velké galaktické války. Třetí frakce se ujímá moci, a ohrožuje jak Republiku, tak Sithské impérium. „Knights of the Fallen Empire“ obsahuje neuvěřitelných (a prvních!) devět kapitol, které odstartují samotný příběh. Vaše postava se ocitá ve středu konfliktu, a její rozhodnutí zásadním způsobem ovlivňuje následující události plné nečekaných zvratů.

sw4.png

BioWare slibuje nejen složitá rozhodnutí, ale také nové herní společníky, i možnost další, hlubší konfrontace s těmi, kteří již dávno odpřísáhli věrnost. Můžete se těšit na opětovné zaměření se na osobní linky jednotlivých tříd, a příběh na pokračování, neboť nové kapitoly budou vydávány v pravidelných intervalech. Prozatím BioWare prozrazuje, že nových kapitol bude minimálně 16! Jako předplatitelé, obdrží hráči v daných dnech také povedené dárky. Napříkad nového společníka, galaktického kovboje Nico Okarru (31.7.), set blasterů (31.8.), nefalšovaný kovbojský kabát (30.9.) a Swoop Bike (19.10.).

A pokud se stanete předplatiteli SW:TOR v době od 31.7. do 19.10.2015, slibuje BioWare příštup na datadisk o týden dřív před oficiálním vydáním. Zdarma. Jak by řekl Horst Fuschs: „Není to skvělé? Je to skvělé!“

Ale vážně. Nové rozšíření slibuje opravdu hodně bezesných nocí a akce, takže doufám, že to doopravdy dodrží. Podle traileru se lze domnívat, že temný princ Arcann (ten paradoxně  v bílém), známé galaxii pěkně zavaří, a úkolem vaší postavy, potažmo vás samotných, bude se mu buď postavit, nebo se poklonit. Osobně už se nemohu dočkat na nové příběhy, nové postavy a planety. V SW:TOR je vždycky co dělat a objevovat, a prožít v něm čtvrtinu života není nejmenší problém.

A pokud je tu někdo, koho tento článek navnadil, navštivte www.swtor.com, kde si můžete zdarma hru stáhnout, a vyzkoušet. Hardwarové nároky jsou: Operační systém Windows XP, Vista nebo Win 7, Intel Core 2 Duo 2.0GHz nebo Athlon 64 X2 Dual-Core 4000+, grafickou kartu minimálně s 256 MB RAM a podporou Shader 3.0 (např. nVidia 7800, ATI X1800 či integrovaná karta Intel 4100), 1.5 GB RAM pro XP a 2 GB pro Vista a Win 7, DVD-ROM - 8x a jelikož se jedná o online hru, tak internetové připojení.

04.png

Související články:

Verba et Voces #6: John J. Miller - STAR WARS: A New Dawn
Star Wars: Rebelové... převážně neškodní
Star Wars: Zjevná hrozba
WOLFGANG NA CESTÁCH: Legoland Deutschland

O autorovi
Eva
Redaktor

"Scénárista bez místa. Vášnivý trekie, který má radost pokaždé, když uvidí světelný meč. Ve volném čase se věnuje kresbě, psaní povídek a své knihy z prostředí Divokého západu."