Osm let museli fanoušci Franka Millera a filmového zpracování jeho komiksu 300: Bitva u Thermopyl čekat na pokračovaní. Letos se konečně dostali a na plátna kin zaútočila historická vybíječka 300: Vzestup říše. Nejedná se o pokračovaní v pravém slova smyslu, protože dějová linie „dvojky“ se v chronologickém sledu událostí pohybuje jak před prvním dílem, tak současně a v závěru se v čase posuneme přeci jen o něco dopředu. Režisér staršího bratříčka Zach Snyder se tentokráte podílel jen jako spoluautor scénáře a hlavní režisérskou stoličku po něm převzal neznámý jeruzalémský rodák Noam Murro, pro něj je tento biják první příležitostí, jak se prosadit ve světě drahých a uznávaných hollywoodských filmů.

Ani autor komiksové předlohy nezahálí a chystá pokračování svého komiksu, jenž ponese název Xerxes a paradoxně se jeho vydání chystá až po uvedení filmové verze do kin. Hlavní změnou je určitě fakt, že opustíme těsnou soutěsku, kde pro mrtvoly není ani kam plivnout a vydáme se na širé moře. Vizuálně se však fanoušci osmiletého staršího bráchy nemusí obávat. Opět nás čekají potoky krve, zpomalené záběry, obnažená těla udatných bojovníků, nějaké to sexuální harašení, detailní záběry na všechno možné či tisíce filmových triků, kdy herci improvizují před zeleným plátnem, aby jejich snahu pak zúročili mistři filmových efektů a počítačoví kouzelníci. Občas sice máte pocit, že jste pohlceni vymakanou počítačovou hrou, kterou nemůžete ovládat, nebo že, to co se děje před vašima očima popírá veškeré fyzikální zákony. Však mnohem důležitější je fakt, že nebudete zklamáni a na konci budete Vzestup říše opouštět se stejně hřejivým pocitem, jaký jste před lety zanechali v Bitvě u Thermopyl.

V čase, kdy Leonidas se svou osobní třistačlennou ochrankou vzdorovali invazi perských uzurpátorů v thermopylské soutěsce, nezahálel ani zbytek Řecka. Athénský vojevůdce a politik Themostikles usiluje o sjednocení všech řeckých států, aby jako jeden muž čelili početné armádě nepřátel, kterou vede samozvaný bůh a zářící spasitel Xerxes. Jeho armádu vede žena, jenž je původně rovněž Řekyní, ale její srdce tepe v perském rytmu. Před očima jí zavraždili celou rodinu a ona prahne po pomstě. Nebude spokojena, pokud na celém světě bude tlouci jediné řecké srdce. Taková je Artemisia. Athény jsou evakuovány a chystá se rozhodující steč na rozbouřených vlnách. Řekové stanou bok po boku, aby odrazili nápor přesily, jenž přišla drancovat a plenit jejich zem.

I tentokráte dostanete přesně to, co dopředu očekáváte. Grandiózní podívanou, která vás bude bavit a kterou si vychutnáte plnými doušky. Nová třístovka za tou starší moc nezaostává a dostanete i porci šarmantní francouzské krásy v podání hlavní záporné hrdinky. Ta s precizností školeného ninji seká nepřátele vejpůl a nevyhne se ani bojové scéně ve víru sexuální vášně. Dostanete historickou podívanou, ve které vládne počítačová krev a efekty. Po přilbicích teče krev jako by se nechumelilo a detailní záběry jsou zde prioritní trefou do černého. Takhle vypadá Vzestup říše, která se sjednotila, aby nepřátelům ukázala zač je v Řecku med. Navíc spousty otázek zůstalo nevysvětleno, takže je celkem pravděpodobné, že tuhle podívanou si po čase dáme zase a Peršanům ještě vyprášíme jejich koberce. This is Sparta! This is Hellas!

04.png

O autorovi
Roman
Redaktor

Komiksový scénárista a publicista, občasný pisálek, hudební kritik a divadelní kašpárek. Jeden z otců zakladatelů Vlčí Boudy. Scénárista stripové série Sněhulení a série komiksů O Sněhu. První alfasamec Vlčí Boudy, který ji pomohl nastartovat.