recenze komiks sága 2 vlčí bouda.jpgBrian to se svými čtenáři umí. Zasekne drápky, začne nás bombardovat  skvělými nápady a když nás na konci opouští, tak jsme spokojení a rozbombardovaní na sračky . To je Brian Vaughan, oceňovaný scénárista (11x vyhrál Eisnerovu cenu, 1x Huga a 1x cenu magazínu Wired), jehož vize, imaginaci a humor jsme v našem malém rybníčku mohli sdílet  už v sérii Y: Poslední z mužů (2x Eisner), ve Smečce z Bagdádu a také v jednom díle Ultimátního komiksového kompletu - Dr. Strange: Přísaha. A teď také v Sáze, která už Eisnerových cen dostala 8.

Že jste o ní ještě neslyšeli? Jak se vám žije v jeskyni, do které nedosáhnou ani datové tarify mobilních operátorů? Komiksový internet je totiž Ságy plný. Aby taky ne, svět Ságy je návykový a BBart už to dobře ví. Před rokem jako zkušený dealer poslal do světa testovací dávku v podobě první knihy a muselo ho těšit, jak nás stále víc škemrá, že chceme víc. Nyní vyšel druhý díl a my se konečně znovu setkáváme se svými oblíbenými postavami. A že jich tam je!

Brian totiž napsal Ságu tak, že si zamilujete všechny. Od nemluvněte Hazel, které celý příběh vypráví, až po zabijáka říkajícího si Vůle, který po Hazel a jejích rodičích jde. Zamilujete si chůvu, ze které plandají střívka i zabijákovu ošklivou Prolhanou kočku. Oblíbíte si dokonce i prince Robota IV, aristokrata, který má místo hlavy televizi. Nevím proč, prostě to tak je. Jeho žena má televizi taky. Všechny tyto postavy jsou propracované do hloubky i do šířky. Mají své silné stránky i slabiny. A jejich motivace je silná.

Možná se ptáte, proč po Hazel a jejích rodičích, Markovi a Alaně, všichni jdou. Je to prosté, známe to už z Orwella: "Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla". Mezi největší planetou v galaxii (zvanou Pevnina) a jejím měsícem (Girland) hoří nekonečná válka. Na Pevnině žije humanoidní rasa s křídly, která vládne technice a na měsíci zase humanoidní rasa s rohy, která vládne magii. Naštěstí a nebo spíše bohůmžel si obě rasy uvědomily, že zničením toho druhého vesmírného tělesa uškodí i sobě a tak válku přenesly raději mimo svůj domov na všechny ostatní obydlené planety v galaxii. Vládcům na udržení války velmi záleží a tak se jim vůbec, ale opravdu vůbec nehodí, aby někdo přišel na to, že tyto dvě rasy pospolu můžou nejen souložit, ale dokonce mít dítě.

recenze komiks sága 2 vlčí bouda 1.jpg

Jsou komiksy, kde je možné zmínit začátek příběhu a čtenáři to neuškodí. Děj v nich pádí kupředu a to důležité přijde mnohem později. Tohle není ten případ. Začátek je totiž v první knize a ta druhá plynule navazuje a pozvolna rozvíjí osudy postav. Upřímně, ve druhém díle se toho v „současnosti“ až tak moc nestane. Ale vůbec to nevadí, protože Hazel se ve svém vyprávění obrací i do minulosti. Přibývají nové postavy. Babička a dědeček malé Hazel se zjevili už na poslední stránce prvního dílu a oba jsou se svými kouzly téměř pohádkoví. Setkáme se i s Markovou ex-snoubenkou, která je řádně nakrknutá. Opět sledujeme tři dějové linky - rodinu malé Hazel, zabijáka, který má nečekaně nové společníky a prince Robota. Na 152 stránkách je spousta nápadů a kniha rozhodně nenudí.

recenze komiks sága 2 vlčí bouda 2.jpgrecenze komiks sága 2 vlčí bouda 3.jpg

Sága za svůj úspěch nevděčí jen Brianovi.  Stejný, ne-li větší podíl na úspěchu má Fiona Staples, která v komiksu obstarala veškerou kresbu. Nejrůznějších cen už Fiona stihla posbírat 22 a stačilo ji na to jen 5 let! Její kresba je skvělá. Je dynamická a skvěle umí vykreslit emoce. Také vizualizace kouzel je v jejím podání báječná. Dalším plusem Fioniny kresby je pozadí, které neberte hákem, tak jako řada jiných kreslířů.

Sága není čistá sci-fi a ani klasická fantasy. Je to geniální kombinace obou. Druhý díl je stejně čtivý a poutavý jako díl první. Jakmile ho začnete číst, tak vás nepustí. S poslední stránkou zjistíte, že jste se zapomněli napít whisky, kterou jste si ke čtení nalili. Zavíráte knihu a v duchu řvete, že chcete víc. Takže milý BBarte, děkuji za recenzní výtisk a prosím, per to do nás s větší kadencí. Tohle je žrádlo, které chceme!

05.png

O autorovi
Pavel
Autor

Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)