merry_christmas_gamers_by_hackercyar.jpgKaždým dnem se blížíme Vánocům a řada z nás začíná panikařit. Fronty před obchody i poštou rostou, parkoviště jsou beznadějně zaplněná, eshopy přestávají garantovat doručení včas a vy se mezi tím vším jmelím, světýlky a koledami chytáte jakékoliv inspirace. Stále nevěříte tomu, že někdo považuje Vánoce za svátky klidu a míru. To musel být nějaký trouba nebo někdo, kdo na tohle všechno má lidi. Pokud už to zvládnete, na poslední chvíli dárečky zařídíte, začíná doba přežírání, běhání po rodinách a výčitek a bolení hlavy… A pak to začne všechno zase od znova.

Už jsme se v minulých dílech zaměřili na to, jak potěšit fanoušky Star Wars a jak se vypořádat s dárky pro naše potomky. Dnes se podíváme na to, jak potěšit sami sebe. Je to vážné rozhodnutí. Přece si nenecháte nadělit nějaké ponožky nebo nedejbože nějakou šikovnou a vysoce praktickou věc! To by byla katastrofa a velké selhání vaší předsvědčovací schopnosti.  

Každý správný nerd si rád hraje. Ono to tak nějak už patří k popisu práce. Zároveň je třeba k tomuto tématu přistupovat obezřetně. Je to děsivé místo, ve kterém zuří války konzolí, věčné nepřátelství mezi rasami a kdo ví co ještě. Nejlepší proto bude vybrat pro každého něco a doufat, že to zvládneme podle všech možných příruček politické korektnosti.

Zeptat se někde na fóru, jaký herní ovladač je nejlepší, znamená vyvolat tisíc let dlouhou válku a genocidu několika ras. Kvalifikovaná většina však nakonec připustí, že Microsoft Xbox Controller lépe padne do našich přerostlých euroamerických pracek. Ovladač Dualshock od Sony ušel taky dlouhou cestu, i když to na první pohled nejde vidět. Zelení už však vědí, že momentálně aboslutní špičku mezi ovladači videoher představuje Microsoft Xbox Elite Controller, který předvádí nový standard v rozmístění ovládacích prvků, přesnosti a možnosti kustomizace. Nakonec ani cena atakující hranici čtyř tisíc není tak přehnaná. Horší je to ale momentálně s dostupností, protože Microsoft opět dokazuje, že si neumí pohlídat a naplánovat výrobní prostředky a skoro to až vypadá, že ho samotného překvapil prodejní úspěch elitního ovladače.

Sony na letošní Vánoce žádný pěkný hardwarový kousek nepředvedla a místo toho se zaměřila na to, co videohráče zajímá možná nejvíce - na nové hry. Těšit se na várku novinek nachystaných na příští rok je fajn, ale tohle si pod stromek nezabalíte. Takovou milou drobností je však systém oficiálních barevných krytů konzole, díky kterým si toho svého mazlíka vystajlujete dle potřeby a ladění obývacího pokoje. Je to drobnost, designová drobnost, ale s cenou kolem pětistovky takový kryt představuje ideální dárek.

Nintendo nemá u nás silnou pozici, ale i pro jeho majitele u nás najdeme nějakou příjemnou maličkost. V našem seriálu jsme už zmínili fifurky Infinity. Jejich předobrazem je mimojiné řada Amiibo od Nintenda fungující na stejném principu. Jsou úšasné, skvěle zpracované a levné, což ale jen podporuje sběratelskou vášeň, díky které do nich nakonec vrazíte o dost víc, než se nejdříve zdálo. Nintendo také pravidelně vydává speciální edice některých postaviček, které se rychle stávají horkým a vzácným zbožím.

To s odhodlaným PCčkářem je poměrně problém. Jen tak mu koupit do počítače něco, není jen tak. To se musíte nejdříve nenápadně vyptat na hromadu podrobností o jeho sestavě, použitých paticích, řadičích, taktování, systémech, vyvalí se na vás hromada zkratek a stejně nakonec hrozí nebezpečí, že výsledný upgrade nebude tak dobrý, jako v případě jeho kamaráda ob ulici a bude na Steam fóru za trapáka. Mnohem snadnější je to v případě výběru nějakého příslušenství, i když možnosti se odvíjí od finančních dispozic každého Ježíška. Chtít nádherný širokoúhlý 34 palcový prohnutý display od Samsungu je sice fajn, ale uvědomti si, že Ježišek nekrade, děcka! I když je fakt, že cena lehce přesahující dvacet tisíc není tak omračující, jak by se čekalo a když jsem měl osobně možnosti si před toto zlatíčko sednout, přišlo mi téměř zadarmo :)

samsung.png

Mezi poslední oprávněné argumenty PC hráčů patří bezesporu myška. Tuto periferii se pořád nepodařilo překonat a někteří si život bez ni nedokáží představit, třebaže minimální v herní oblasti je potvrzeno, že to jde i bez ní. I něco tak obyčejného, jako je myš a její princip, si ušel za dobu své existence dlouho cestu technologické inovace od kuliček po laserové snímače schopné vyhodnocovat povrchy a snímat přetížení několika G. Mezi špičku herních myšítek patří bezesporu Logitech Gaming Mouse G502 Proteus Core. Jedenáct tlačítek, obrovské rozlišení snímače, možnost upravovat si nejen váhu, ale také velikost těla, pověstná vysoká kvalita zpracování značky Logitech a snesitelná cena.

Tohle všechno by bylo bez her samotných k ničemu. Rok 2015 byl opravdu plodný a seznam nejen AAA her je dlouhý a přecpaný samými peckami. Vyjmenovat tady vše, co stojí za zahrání by byl úkol minimálně na samostatný článek. Vybrali jsme proto alespoň deset her, které musíte zkusit už jen z povinnosti. S žádnou rozhodně nešlápnete vedle.

souvisejici.JPG

MILÝ JEŽÍŠKU, JSEM NERD #2 A mám dítě
Milý Ježíšku, jsem nerd #1 Star Wars

 

O autorovi
Karel
Šéfredaktor

Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času. I kdyby měl den dvakrát tolik hodin, stejně bych nestihl vše, co bych chtěl. Těžký je to život...