lah2Ten film jste určitě viděli všichni. Ale upřímně, kdo z vás ho shlédl víckrát? Arnold Schwarzenegger jako poslední akční hrdina, kdy se nečekaně z filmového plátna jeho postava, policista Jack Slater, dostane do reálného života. Tahle akční komedie je opravdu slabá a spíš úsměvná (nejlepší je scéna, kdy bývalý pan guvernér obdivuje Terminátora se Stallonem v hlavní roli, popř. Arnie jako Hamlet). Docela renomovaní scénáristi tady hodně popustili uzdy svým fantaziím. Přesto tvůrcům tento film vynesl pár desítek milionů dolarů.

Oproti béčkovému filmu stojí umně poskládaný soundtrack z rockových a metalových kapel.  Někdo měl prostě dobrý nápad, že ke všem těm automobilových honičkám, šarvátkám a přestřelkám se kytarová muzika bude hodit. Ale víc než jako k soundtracku bych k tomu přistupoval jako ke kompilaci hard&heavy kapel v té době na vrcholu.

O úvod se stará hitová klipovka “Big Gun“ od AC/DC, následovaná klidnou “What The Hell Have I“ od ALICE IN CHAINS s podmanivým Staleyho vokálem (byla v 90. letech v Seattlu lepší kapela?). Thrashoví MEGADETH v “Angry Again“ ukazují svou melodičtější tvář, přesto to Mustainovcům pěkně šlape. Následují dva ploužáky. Nejdřív spojení skoro zapomenutých QUEENSRŸCHE se skladatelem Michaelem Kamenem, který se podepsal i pod hudbu tohoto snímku. Kombinace orchestru a metalové hudby, když se dobře udělá, zní vždy zajímavě. Druhým oplodňovákem na akustické kytary je až moc sladká “Two Steps Behind“  od DEF LEPPARD

ANTHRAX jsou další thrash metalovou legendou a tady je svižný song s, na tu dobu moderním, soundem. Následují AEROSMITH a jedna z jejich nejlepších věcí s úžasnou atmosférou, “Dream On“ z debutového alba, tentokrát v live podání (z desátého výročí MTV) s orchestrem, který dirigoval samotný Kamen. V ní Steven Tyler, zároveň hrající na piano, ke konci naplno ukazuje rozsah svých hlasivek. ALICE IN CHAINS jako jediní zde mají rovnou dvě skladby. Tou druhou je “A Little Bitter“. Hip hopeři CYPRESS HILL mají svůj nezaměnitelný sound a vokály. Skladba “Cock The Hammer“ z kultovního alba “Black Sunday“ je podkreslena bouřkou v pozadí.


lah 

FISHBONE sice drhnou alternativní rock s metalovými kytarami, ale pro mě je to takové rozhárané a nejslabší kousek na tomto soundtracku. TESLA složili titulní song filmu a “Hair metal" v jejich podání je celkem líbivý (díky sborovému refrénu), ale celé album bych asi nezkousl. V závěrečné instrumentální “Jack And The Ripper“ se Michael Kamen spojil s Bucketheadem, což je multiinstrumentalista, který má k dnešnímu dni na kontě přes pět desítek alb. Tahle skladba jako jediná by se dala označit jako scénická hudba, i když dost psychedelická. 

Závěrečné resumé by mohlo znít tak, že soundtrack je lepší než film, ale je to jen díky dobře udělané skládačce nadprůměrných skladeb kvalitních interpretů a pěkný pohled o 20 let nazpět. Navíc 18. listopadu to bude už 10 let od smrti Michaela Kamena, který se podílel na hudbě k několika desítkám snímků, jako např. Highlander, Smrtonosná zbraň i Smrtonosná past, Brazil nebo X-Men. 

sestavy: různé
země původu: USA
styl: hard&heavy
čas: 54:19
1993 | Columbia records
odkaz: http://en.wikipedia.org/wiki/Last_Action_Hero

skladby:

1. Big Gun (AC/DC)
2. What The Hell Have I (ALICE IN CHAINS)
3. Angry Again (MEGADETH)
4. Real World (Michael Kamen & QUEENSRŸCHE)
5. Two Steps Behind (DEF LEPPARD)
6. Poison My Eyes (ANTHRAX)
7. Dream On (Live) (AEROSMITH)
8. A Little Bitter (ALICE IN CHAINS)
9. Cock The Hammer (CYPRESS HILL)
10. Swim (FISHBONE)
11. Last Action Hero (TESLA)
12. Jack And The Ripper (Michael Kamen & Buckethead)

04.png

a jeden bonus navíc:

Trailer k filmu

O autorovi
Tomáš
Autor

Hudební nadšenec, který má na starost seriály nejen o filmové hudbě. V součastnosti vedle své hudební odbornosti pracuje na rozšiřování znalostí pivních. Protože i pivo může mít tolik odstínů a chutí jako sama hudba. Kdo by mu takové starosti nezáviděl.