OMGnew.jpgČím jiným v aktuálním OMG začít, než oznámením Mafia 3. Ale kromě toho se v těchto parných letních dnech sešlo dost novinek na to, abychom pro vás opět připravili výživný textík. A v něm najdete řadu zvučných jmen. Star Wars Battlefront, Mad Max, Rocket League, Fallout 4, Sébastien Loeb Rally Evo a samozřejmě nezapomeneme na naše oblíbence Pokémony a jeden herní tip.

Chvilku to trvalo, ale nová Mafia s pořadovým číslem 3 je realitou! V českém rybníčku to rázem zašumělo (a opět se ukázalo, jak moc troubů tady máme…). Hlavně byla legrace sledovat, co všechno se dá vycucat z jednoho obrázku. Jasno však budeme mít co nevidět. Německý Gamescon je za dveřmi. Vše ale nasvědčuje tomu, že se dočkáme posunu v čase někam do šedesátých - sedmdesátých let, spekuluje se o spojení s válkou ve Vietnamu a pašování drog na americkém jihu. Nemůžu si pomoc, ale tohle zní parádně! Jen si to představte: místo městem budete projíždět močály na loďce, kličkovat mezi aligátory a někde daleko v plesnivé budce mučit nepřátele… Krásná představa :)

maifa3.jpg

To sice ano, ale nějak mi to nezapadá do světa Mafie. Síla Mafie (a zároveň její slabá stránka) je v zaměření na příběh na úkor herních mechanik (tedy přesný opak toho, jak to dělá Nintendo, haha). A když přijdou ke slovu lodě, nevím, nemám z toho dobrý pocit. Zároveň je pro český trh deprimující zpráva, že české stopy v Mafii sice najdeme, ale už nebudou tak velké jako v předchozích dvou hrách. Což taky může znamenat, že se Mafie 3 nemusí dočkat českého dabingu v takové podobě, jako tomu bylo v dobách minulých. Říkejte si o dabérských výkonech v předchozích dílech co chcete, ale pořád šlo o známá jména. Obávám se, že pokud na dabing vůbec dojde, tak to bude nějaká B až C třída, která si na chleba vydělává hraním v českých telenovelách. Což fakt nebude moc fajn. Aby nedošlo k mýlce, druhý díl Mafie nebyl výbornou hrou. Byl lehce nadprůměrný, ale tak nějak ho mám moc rád. A právě proto se na třetí díl Mafie vůbec netěším. Tahle herní kapitola měla zůstat nedokončena.

Je třeba se smířit s tím, že na český trh okolní trh v zásadě prdí a nepočítat s něčím, co by pro zahraniční firmu nemělo vůbec smysl. Budeme rádi za české titulky. Myslím si ale, že námět celé Mafie má pořád co říct a byla by škoda, kdyby se to nevyužilo. Je až s podivem, jak málo jsou mafiáni obecně ve hrách využívání.

Souhlas. Občas zapomínám, že ČR je a bude herně banánovou republikou. Nicméně Mafie je pro mě (a nejen pro mě) synonymem starých plechových krásek, chlápků s fedorama a tommygunem v ruce. Už časový posun ve druhém díle jsem velice těžce nesl a tak osobně vidím přesun do časů hippies černě.

Počítám, že každý fanoušek filmových nebo seriálových mafiánů by s tebou zásadně nesouhlasil.

To asi ne, ale když tam není jazz a prohibice, nebo vydělávání na druhé světové… tak mě to (herně!) tak moc nebaví. LA Noire je taky zasazeno do “jazzových dob” a atmosféra prostě cáká z televizí! :)

V minulém OMG jsme zaplesali nad návratem rally her a vypadá to, že tento sport se opět vrací na herní výsluní, což je jen dobře. K Dirt Rally a novému WRC se přidává třetí do party - Sébastien Loeb Rally Evo. Na hře pracuje studio, které taky rozhodně nepatří mezi závodní nováčky. Nadšení lehce kazí fakt, že hra má za sebou několik odložení, nových začátků a produkčních problému, takže výsledek může vypadat jakkoliv. Jedno však upřít nelze - vypadá moc pěkně a chytře zvolený název hry může leckterému fanouškovi připomínat legendární Richard Burns Rally…

Jen pro nás (nejen) fanoušky Rally je ten název alfou a omegou. Kdo si sakra koupí hru, která se jmenuje po nějakém francouzovi?! Je mi jedno kolikrát co vyhrál, tohle je prostě marketingový fail :)

Ehm, může vůbec ještě nějaké video zvýšit hladinu očekávání, která už tak dosahuje nebezpečných hodnot? Ano, může. Úplně stačí, aby mělo 12 sekund…

Pro hardcore fanouška by k poluci stačilo i jen audio z oněch 12 sekund. A s videem. Ufff. Opravdu dlouho jsem si nepřál, aby někdo hru nepodělal, takže si to přeju teď!

Na konzole se rychlým krokem blíží Steam hitovka posledních týdnů, Rocket League. Ale protože už na PC se kolem téhle hry vytvořila slušná komunita sakra dobrých hráčů, budou to mít nově příchozí (tedy ti, kteří Rocket League nikdy nehráli) sakra těžké. O co ale jde? Jde o fotbal. S autama. Víc vědět nepotřebujete. Tedy jen to, že pokud narazíte na borce, jako je ten na videu níže, pak máte po ptákách. Nemusíte o hře moc vědět, stejně se na to pěkně kouká.

Majitelé programu PS plus si mohou na PS4 užívat Rocket League už nějaký pátek. Pravdou však je, že i když mám hru na disku stejně dlouho, pořád jsem ji nezapnul. Nadšené výkřiky z celého světa mě k tomu brzy donutí. Že bychom našli nový svatý grál všech herních společenských parties? Docela by mě zajímalo, kolik museli autoři zaplatit klukům s Top Gearu, protože pokud někdo vymyslel fotbal s auty, jsou to oni…

No jo, ale Jeremy a spol. používali Hyundaie. Tohle se nepočítá! :)

Mimo hvězdnoválečného běsnění je nejočekávanější hrou podzimu bezpochyby Fallout 4. A pokud jste fanoušci série, nebo jen “normální” sběratelé, asi vám neunikla speciální edice s “reálnou” kopií Pip-boye. Přiznám se, že nevím jak jsou na tom čeští distributoři a jejich zásoby (Bethesda oznámila, že speciální edice jsou vyprodány a o další sérii se neuvažuje), ale nevidím to valně. Pokud ale po Pip-boyovi skutečně toužíte a někde poblíž vás se povaluje 3D tiskárna, můžete začít slavit.

A když už jsme u těch očekávaných her, nesmíme zapomenout na Mad Maxe, který patří mezi redakční černé koně. Nový trailer se opět zaměřuje na příběh a dokazuje, že to nebude jen o ježdění a mlácení. I když se mi při sledování traileru v hlavě rodí jedna zásadní otázka: “Proč se dívat na trailer, ve kterém se jezdí vyprahlou zemí, když si to momentálně můžu užít na živo?”

O víkendu se uskutečnila letní verze úžasné akce Games Done Quick. Už jsem ji v OMG několikráte měl, ale pro jistotu ji připomenu. Jednoduše se sejdou ti nejlepší světoví “speedrunneři” (lidé, které baví dohrávat hry v co nejkratším čase), lidé během live-streamů finančně přispívají, můžou něco vyhrát, hlavně příspěvkem mohou hlasovat (např. který konec má být ukázán, pokud hra samozřejmě více konců umožňuje) a výtěžek jde na dobré věci. Tentokráte se vybralo 1,2M USD (!!!) a obdrží je Doktoři bez hranic. Ještě že jsou GDQ v USA, čert ví, která “neziskovka” by tyhle prachy v čechách shrábla.

Ale zpět ke hrám. Je libo Fallout 3 dohraný za 38 minut? Oblivion za 57? Shadow of Collosus za hodinu a osm minut? Portal za 31 minut?! Ne všechny hry mě bavily sledovat. Ale některé jsou jednoduše šílené. Hlavně přístup “dohrávačů”. Občas to není o preciznosti ale o pochopení, jak hra funguje programově a je by se jisté nedostatky daly využít ve prospěch rychlosti. Níže klasický Mega Man dohraný za neuvěřitelných 12 minut. (samotné “dohrávání” začíná přibližně v čase 21:50).

Minulý díl postrádal naše tradiční zakončení, tentokráte se ale vracíme do starých kolejí. Chtěli jste se vždy naučit tančit jako Pikachu? Dočkali jste se! Jen bacha, pro lidi je tenhle tanec o dost složitější, než pro Pikachua. Ten má totiž poměrně malé tlapky, lidské ruce jsou o dost delší a tak se pořádně zapotíte. Abych to popsal oblíbeným a absolutně debilním novotvarem, je to zkrátka pořádné “kardio”. Teď vážně, je to sice přihlouplý popový taneček, ale protože se to týká Pikachua (a ve videu jsou hned dva!), tak to asi vážně zkusím. Ale počítám, že tak po dvou minutách padnu vysílením. Hráčská těla nejsou stavěná na takový pohyb! Každopádně pro hardcore Pokémon fanoušky je tohle nutnost. A kdo mi tohle předvede na živo (celé!), má u mě… trojitou vodku :) Jo a mimochodem, všimněte si těch “metalových rohů” (zatnete pěst a vztyčíte ukazováček a malíček- tady symbolizují našeho žlutého miláčka). Já vždycky říkal že Pokémon má větší multikulturní přesah!

Herni tip: The Fall

Tohle počasí nesvědčí sezení u rozpálené konzole nebo pcčka a většina z nás si vystačí z novým dílem Angry Birds. Není však chladnější místo, než pustina vesmírná nebo podzemí neznámé planety. The Fall patří do rodiny lehce akčních plošinovek se silnými adventurními prvky. S panďulákem procházíte levely, řešíte puclíky, sbíráte předměty a sem tam něco zastřelíte. Klasika.

The Fall však boduje zejména úžasnou atmosférou a stylizací. Jako by se Limbo potkalo s Dead Space. Někomu však i takový vizuál může připadat ohraný. A v tu chvíli hra vystrčí svůj největší růžek - příběh. Bojový oblek ze záhadných důvodů spadne z nebe na tajemnou planetu a jeho primární úkol je zachránit zraněného a člověka v bezvědomí uvnitř. Brzy zjistí, že je na dnes už opuštěné tovární planetě na výrobu androidů a místní obyvatelé jsou všechno možné, jen ne přátelští. Pokud hledáte příjemnou hru na dlouhé letní večery, The Fall s cenou okolo tří stovek je jasnou volbou!


A to je pro tento týden opět konec. Další herní veletrh je před námi, takže příště bude novinek požehnaně.  

zdena.JPG

karel.JPG