OMGnew.jpgNové herní OMG v novém formátě! Dali jsme hlavy dohromady a nakonec jsme přišli na to, co už každý dávno zná - víc hlav víc ví. OMG vám tak bude stále přinášet vidoeherní novinky zábavnou a doufáme, že i zajímavou formou. Ale kromě jednoho názoru dostanete na stříbrném talíři názory rovnou dva :) Mrkneme na nového Batmana, zaspekulujeme si nad novým Last of Us, vrátíme se k Mortal Kombat X, oslavíme nějaká výročí a zamyslíme se nad fenoménem virtuální reality. Hurá do toho!

Dočkali jsme se nové batmaní hry! Batman Arkham Knight je navíc (možná až překvapivě) opravdu povedený kousek a recenze nešetří chválou. Fanoušci z celého světa jsou nadšeni. Teda skoro všichni. Brzy po vydání hry se začaly ozývat hysterické výkřiky PC hráčů, kterým hra neběží zdaleka tak, jak by měla. Tentokrát se však nejedná o povedený způsob jak znepříjemnit život torrentových zlodějům, ale regulérní technické patálie, jako propady FPS, vypadávající efekty a podobně. Problémy se netýkají rozhodně všech, ale křičící menšina si na STEAMU vydupala dosti nečekaný krok vydavatele - pozastavení prodejů. První opravný patch už je venku a celá bouřka pomalu utichá. Ano, vydat rozbitou hru je špatné, ano, děje se to bohužel běžně, ano, autoři si sypou popel na hlavu… Jedno ale tato událost opět vytáhla na světlo světa - válku mezi konzolemi a PC...

Jo, věčný boj mezi pohodlností a MASTERRACE a pseudoharcore hráči. To je oč tu běží. Taky proto byla E3 PC konference taková strašná nuda. Batman na PC se zkrátka hrubě nepovedl. Je to asi škoda, ale majoritě hráčů to může být šumák.

Smutné na tom všem je, že hráči (nebo to je tou novou generací, které se to musí opět znova vysvětlit) nepochopili to, že odladit hru na PC, to je mnohem více práce, než u konzolí. A za tu hromadu práce navíc ještě autor nezíská tolik peněz zpět.

Ba co víc, bude okamžitě označen za ignoranta a “toho komu jde jen o peníze”. A argumentovat Ubisoftem už je pak zbytečné :(

Tak se nám prokeclo Last of Us 2! To, co každý tak trochu čekal nepřímo potvrdil dabér Nolan North na panelu Metrocon 2015. Marketér Naughty Dog si zřejmě trhá vlasy, ale my ostatní máme samozřejmě radost.

Nolan je hlavně více známý jako Nathan Drake. Otázkou tak je, kolik mu za roli v Uncharted 4 srazí za takovýto leak. Osobně si stále myslím, že to nebude tak horké (i když se samozřejmě moc těším). Je totiž otázka, co o tom Nolan vlastně může vědět. Nolan totiž v TLOU sice hrál, ale postavu, která (SPOILER ALERT) zemřela. Takže co? Prequel?

Možné to je. Zejména v příběhu Joela je spousta prázdných míst. Osobně bych ale víc ocenil jiný příběh ze stejného světa. 

Ano, buď jinou zemi, nebo zcela jinou postavu. Třeba Joelův bráška. Ten byl fajn. Jo a taky si myslím, že se to rozhodně nebude jmenovat TLOU2. Počítám s něčím chytrým, jako třeba The First of US :)

Je to smutná doba, ale cokoli nového ve hrách je placené. A Mortal Kombat X není ničím jiným. Ale tentokrát by to chtělo udělat výjimku. Proč? Protože Predátor!!! A vůbec, do dalších dílů bych se úplně vykašlal na MK univerzum a nechal tam jen postavy z hororů. Tak nějak mi to ke hře sedí…

Tato snaha zavděčit se všem je opravdu zvláštní. Postavy, které se jinak vůbec netýkají daného tématu jsou snad v každé moderní bojovce (pokud ji tedy nedělají Japonci…) a jednomu pak opravdu vrtá v hlavě, proč teda rovnou neudělají nějaký ultimátní megamix. A nakonec musím kolegu, který v OMG propagoval desátý Mortal Kombat kde se dalo, potěšit potvrzením, že se opravdu povedl a jedná se o jasnou volbu na párty s konzolí a kamarády. Alespoň do té doby, než někdo nezapne Worms…

...nebo než někdo neudělá reboot Vigilante 8. A ještě k tomu megamixu: Netherrealm studios patří pod hlavičku WB, takže to možná není tak přitažené za vlasy. Počítám ale spíše s dalším dílem Justice League. Každopádně je na co se těšit.

Patnáct let je taková zajímavá doba. Kdysi dávno jste si mohli v tomhle věku koupit cigára, pokud se nepletu, tak je to hranice od které můžete bez skrupulí a strachu ze zákona souložit… Je to takový předpráh dospělosti. Ale když 15 let oslaví videohra, je to vždycky něco velkého. Pokud by to byla blbost, nikdo si na ni nevzpomene a není co slavit. A pokud si na ni vzpomene, znamená to, že to byla naopak řádná pecka. Nevím, jestli slovo “pecka” plně dokáže vystihnout význam Diabla 2. Znám hodně lidí, kteří jej hrají dodnes.

Pro mě má hra velký osobní a citový význam (ač ne z herního hlediska). Až takový, že je pro mě nedotknutelná. Z pohledu dnešního a herního se dá říci, že nebýt “dvojky”, nebyla by ani “trojka” (podivuhodné, že? :)), která konečně zážitek přenesla i na konzole. Ano, i Diablo 1 vyšlo na Playstation 1, ale těžko se dá mluvit o herním zážitku. To třetí díl Diabla a jeho (téměř) perfektní ovládání přispěly k tomu, že Diablo je dnes pojem i pro konzolové nadšence. Pro zamáčknutí slz připojujeme gameplay. Kapesníky připravit! Teď!

Další neméně významné výročí slaví program Playstation Plus. Sony jej představila téměř přesně před pěti lety a od té doby rozdala mezi jeho členy přes 350 her. S příchodem PS4 se pak program stal povinností pro všechny, kteří chtějí hrát online multiplayer. Sony se ohání například tím, že už bylo odehráno přes 270 milionu hodin ve FIFA 15. Otázkou je, kolik by to bylo, kdyby byl online mulťák zadarmo...

To, co původně bylo reakcí na dojnou krávu Microsoftu (tedy Xbox Gold Membership) se ukázalo jako výtečnou nabídkou. Každý měsíc tuna věcí ve slevě a spousta věcí “zadáčo”. Roční předplatné sice není za hubičku, ale rozhodně se vyplatí. Ano, “placený” multiplayer je velká skvrna na štítě Sony. Moc se o této kaňce nemluví, ale o to více bychom o ní měli mluvit my. Ale nebudeme to přehánět. Ano, Sony to stále odčiňuje, ale prostě to není fér :)

Na druhou stranu si to Sony žehlí tím, že rozdá dárky všem, kteří jsou v programu PSplus od samého začátku. Takže pokud mezi takové patříte, očekávejte email od Sony a pak mi rychle řekněte, co to teda je :) Bohužel je možné, že takové snahy vyjdou Sony naprosto naprázdno, protože stále více hráčů není spokojena s technickým stavem online obchodu. Hráči jsou banda nevděčná...

psplus.jpg

Stařičká tanková simulace Battlezone se dočká dalšího remaku. Trochu mimo hlavní dění na letošní E3 proběhlo oznámení nové verze legendy všech maringotek s herními kabinety. Nečekejte však žádný další klon Word of Tanks. Battlezone chce zaujmout zejména bláznivou stylizací a rychlou akcí. Jo a taky tím, že to bude další hra pro virtuální realitu…

Název je samozřejmě odkazem na klasickou automatovku, která vlastně taky byla (svým způsobem) první VR hrou. Původní Battlezone automat měl něco jako “periskop” a dva joysticky. Iluze tanku, tak byla dokonalá. A nutno přiznat, že nejen na svou dobu. Těžko přetěžko říci, jaký tenhle reboot bude a hlavně jaký bude jeho význam. Další hry nám o budoucnousti VR hraní asi řeknou více. Hlavně by to totiž měl být Wipeout. Firesprite Studios (pohrobek Liverpool Studios) mají zatím na kontě malé věci, ale už jejich logo mluví za vše. A co si budeme povídat, Wipeout k Playstationu patří a citelně chybí. Jeho návrat s Morpheem by byl opravdovou bombou a mám takový pocit, že se dočkáme.

Arcade-atari-battlezone1.pngBattlezoneCabinet.jpg

Já jsem k celému tomuhle VR šílenství značně skeptický. Stejně jako snad každý, kdo to ještě neměl na hlavě. Jestli to je opravdu budoucnost hraní, ukáže až čas. Minimálně projekt HoloLens od Microsoftu vypadá opravdu zajímavě. Stejně mám pořád pocit, že to nakonec bude stejná bublina, jako 3D hraní. Pravdou však je, že do toho firmy z celého světa už nalily tolik prostředků, že se virtuální reality jen tak nevzdají.

Nebo to také můžeme napsat jinak. Oba už jsme na herní scéně něco zažili a tak není VR blázinec ničím novým. Každý, kdo měl někdy na hlavě VFX-1 headset dobře ví, o čem mluvím :)

První pořádnou aplikaci pro VR představil na E3 Crytek, který si tímto opět potvrdil pozici technologického lídra. Možnost projít se v jejich Dinosauřím ostrově je opravdu lákavá. Mimochodem právě ostrovem s dinosaury Crytek odstartoval svou herní hvězdnou dráhu. Z jejich prototypu se nakonec vyklubal první Far Cry.

Kleiton Diaz je človíček, který páchá různé pixelart věci. A jeho poslední věc je skvělá. Co takhle spojit dvě ultra zábavná univerza: Plants vs. Zombies a Pokémon? Jo! JO! Tohle je samozřejmě čirá utopie, jen to ukazuje, kolik má Pokémon po světe fanoušků a jak je tento svět propojitelný s kterýmkoli jiným :)

Já se budu tvářit, že jsem již dospělý člověk, který je nad věcí. V hlavě mi však bude stále dokola lítat věta: Plants vs. Zombies a Pokémon je boží nápad! :) (ZDROJ)

pok1.gifpok2.gif

pok4.gifpok3.gif

A to je pro tento týden vše, milé děti. Doufáme, že se vám nový formát OMG líbil. O postřehy se nebojte podělit v komentářích.

zdena.JPG

karel.JPG