OMG.jpgV USA probíhá festival PAX East a tak novinek opravdu požehnaně. Od druhosvětových hradů, přes opixelované rytíře, dvě historická rpg, jednu reinkarnaci stolních her, virtuální stolní hry, trošku indie věcí až po hudbu a pokémony nakonec.  Prostě úterní OMG jak ho máte rádi. Nebo jak ho nenávidíte, to je na vás…

Poměrně nečekaně jsme se dočkali nového pokračovatele legendárního Wolfenstein 3D. MachineGames (tvůrci Wolfenstein: New Order) se velice sympaticky rozhodli nebombardovat hráče DLC balíčky, ale rovnou vytvořili samostatnou hru. Za 20$ (tedy třetinová cena nových her) to bude 8 herních hodin, což je velice rozumná investice. Uppsalský tým si získal pozornost právě díky New Order, akci z pohledu první osoby, v tom nejlepším slova smyslu "ze staré školy".

Nový "díl" se zove Old Blood (vtipný kontrast: New a Old, za tohle palec nahoru), a bude se odehrávat v roce 1946. A ano, nebyl by to Wolfenstein, kdybychom se nepodívali na stejnojmenný hrad. Stejně jak v New Order, i zde budeme moci volit, zda situace budeme řešit "stealth" způsobem (tedy "natajňačku"), nebo pořádným "Rambo" stylem (samozřejmě zůstala možnost "akimbo" zbraní). Wolfa miluju. Klobouk dolů před švédským týmem a rozhodnutím udělat samostatnou (i když relativně krátkou) hru. Old Blood zkrátka vypadá skvěle!

Když jsme u těch přídavků… Geniální oldschool plošinovka Shovel Knight dostala přídavek v podobě kampaně za antagonistu původní hry - Plague Knighta. To by samo o sobě nebylo hodné zmínky (i když jsem velký fanoušek Lopatového Rytíře), mnohem důležitejší je, že tahle tento přídavek bude obsažen ve verzi pro konzole z rodiny Playstation (PS4, PS3 a Playstation Vita). Teda možná. Jisté je, že se v Playstation verzi dočkáme Kratose ze herní série God of War. Termín DLC je stanoven na druhý kvartál, PS verze se dočkáme v květnu. A mimo jsme se 3.3. na GDC dozvěděli, že se Shovel Knight chystá i na Xbox One a tam budou jako hostující postavičky Battletoads. Čili opravdu něco pro pořádné fanoušky retro her.

Ať tak nebo tak, doufejme, že tenhle boj na všech frontách tak slibnou novou značku nezabije. Shovel Knighta by bylo opravdu škoda.  Ale teď si vychutnejte PS4 verzi na záběrech z PAX. Ta hudba… Ach ta hudba…

DLC ještě jednou. O údolí yetijů pro Far Cry 4 jsem minule psal. Nyní mohu nabídnout i herni video. Budu se opakovat, ale fakt to takhle nešlo rovnou? To jsme se fakt museli účastnit všelidového povstání?

V minulém OMG jsem si hrál na proroka a tipoval jsem, že se novogeneračního Rockbandu dočkáme ještě letos a oznámen bude na E3. Tip se zčásti vyplnil, Rockband opravdu vyjde do konce roku (čti "do vánoc"), jen nebyl oznámen na E3, ale minulý týden. Kompatibilita bude zaručena pro všechny dosavadní periferie, tisíce songů doposavad vyšlých si také budeme moci v Rockbandu 4 zahrát. Popravdě je tak jedinou novou věcí vylepšená grafika. Snad se přidá vyšší přesnost nástrojů. Jinak ale není co vylepšovat. A já se stále ptám, jestli (a jak dlouho) tohle bude fungovat. Opravdu mám Rockband rád, ale o budoucnost frančízy mám vážné obavy. Ale třeba jen zbytečně plaším a vše bude fajn.

Nějakou dobu jsem tu neměl Zaklínače. To je nutné rychle napravit! Další parádní video, další video, které jen prodlužuje čekání. Ve videu padla zmínka o 100 (sic) hodinách herní doby společně se sidequesty. BloodBorne je sice za rohem, ale Witcher 3: Wild Hunt vypadá na skutečně první must-have hru pro 8. konzolovou generaci…

Také se to dá říct jinak: tak má vypadat hra nové generace. Tohle Kingdom Come: Deliverance ještě čeká. A obávám se, že to bude trvat ještě pěkně dlouho. Zatím se můžeme podívat, za co mládežníci Warhorse studiu utrácejí prachy těžce nabité v Kickstarteru. Ano, za pořádné zobrazovadla...

d.jpg

A ano, taky zde máme video, které onen fund-raising trošku shrnuje a oslavuje "rok poté". Já prostě Kingdom Come: Deliverance stále ještě na 100% nevěřím. A to nejen kvůli alchymii, se kterou jako skeptik prostě nemůžu souhlasit :)

Warhammer: Vermin tide má konečně videoupoutávku. O oznámení nové inkarnace ikonické figurkové hry vím už pár týdnů. Stále jsem ale čekal, jak to všechno bude vypadat v pohybu. Nóóó... Což o to, fantasy mlácení potvor vypadá hezky. Dokonce mi to trošku evokuje starý dobrý Heretic, nebo Hexen. Ani nevím proč. Ale sakra, proč to zase musí být multiplayerová akce pro 4 lidi (alá Left 4 Dead)?! To fakt nevyjde normální Warhammer fantasy hra? A proč jsou chudáci Skaveni jako ti zlí? To Goblini a Orkové došli? Zkrátka se tohohle Warhammeru bojím.

Když už muliplayer, tak něco pořádného! Metal Gear Solid vyjde 1. září (a mimo "standardní" single player kampaně (kde je sice také trocha multi, ale o to teď nejde), dostaneme i Metal Gear Solid Online. A ano, datum vydání MGSV je sice pecka, ale už je to tak známá věc, že ji přejdu. Pokud jste hráli původní MGSO, tak víte, že se jen na co těšit. Pro ty ostatní: díky typickému MGS ovládání byla "online" verze více strategická, nebyl to zkrátka žádný festival headshotů jako v případě Counter Strike / Call of Duty. Ba co více, o kvalitách MGSO asi nejvíce vypovídá to, že se chvíli hrál i na progaming úrovni. Pochopitelně v Japonsku. Z videa bude jasné, že možností bude opravdu mnoho. Novému MGSO a jeho cestě na progamigové turnaje tedy snad nic nebrání. A co si budeme povídat. Konzole opravdu potřebují pořádnou esport hru. Tedy něco, co není Call of Duty, nebo FIFA…

Pro srovnání předchozí MGSO.

Pokud vás progaming nezajímá, máte raději zábavu s přáteli a bůhvíproč nemáte rádi analogové stolní hry… Je tady pro vás Mario Party. Už desátý díl (!) vypadá opravdu zábavně. Samozřejmě, pokud nemáte na Maria a celou jeho sebranku žaludek, asi to nebude nic pro vás. Jestli je vám to jedno, ba dokonce máte Maria rádi, asi lepší "digitální deskovou" party hru nenajdete. Bohužel, ač je ovládání velice jednoduché, vysvětlivky dostatečné, stále žijeme v ČR, zemi videohrám nezaslíbené. Spojení generací se tak stále konat nebude. Mnozí rodiče a prarodiče (stejně jako mnohé děti) zkrátka potřebují mateřský jazyk. Chjo. Velice rád bych se dočkal doby, kdy si něco od Nintenda zahraju česky. Mě je to osobně buřt, ale Nintendo je prostě family friendly. Bez češtiny je to sysifovská práce.

Family friendly je také Never Alone. Tuhle hru, která má kulturu Inuitů přiblížit světu pomocí videoher, už jsem tady také měl (a budu se opakovat- byl bych velice rád, kdyby si z toho nevzali poučení jiné kultury- opravdu se nechci dočkat hry a kočování a kradení slepic). Teď se Never Alone dostal videoupoutávku pro svou Wii U verzi a opět se nedá dodat nic jiného než "nááádhera".

Deer God (opravdu nejde o překlep - vtipnosti tohohle názvu aplauduji) je další krásná hra. Pixel art miluju a tady se opravdu povedl. Ambietní hudba míchaná s chiptune je také špičková. Samotná hra ale vypadá opravdu ploše. Sice je pro PC, ale skóre v podobě "ušlé vzdálenosti" mi evokuje spíše nějakou kravinu pro mobily nebo tablety. Takhle to dopadá, když se sejde vynikající grafik, excelentní skladatel a naprosto podprůměrný gamedesignér. Obrovská škoda.  Na video pozor. Působí skoro až hypnoticky a já osobně u nich zavřel oko :)

Každý pořádný kvazinovinářský server má žebříčky. I u nás Boudě najdete Čtvrteční top 5. Gametrailers zveřejnili opravdu povedený Top ten. Ve Vlčí boudě milujeme herní soundtracky a tahle topka se zabývá právě jimi. Resp. těmi nejlepšími soundtracky herních sérií. A ano. Souhlasím. I s pořadím. Ale když už, tak bych tam propašoval hry týmu ICO. Jsou sice jen dvě, ale hudba je tak mimořádná, že to prostě nejde jen tak přejít.

Nepsaným pravidlem posledních OMG je cosplay a pokémoni na konec. Tento týden obojí zvládnu jednou novinkou. Minule jsem tedy měl Cubone pokémona, pokud by ve vás klíčila tendence vypadat jako on, máte výbornou možnost! Firma Faust & Company se specializuje na výrobu masek a jejich nový počin je hezky děsivý. Ale pro pokémoní fanoušky nesmírně zajímavý :)

kot1.jpgkot2.jpg

V poznámkách mám ještě asi 5 více či méně důležitých novinek, ale OMG je třeba pečlivě dávkovat. Příští týden se tak máte na co těšit!

O autorovi
Zbyněk
Autor a novinkář

Videoherní znalec a novinkář. Na světě je jen máloco, o čem by alespoň něco málo nevěděl nebo na to neměl názor. Svým neutuchajícím zájmem i o ty nejmenší maličkosti vede nekonečný boj s lidskou omezeností. Ve volném čase se věnuje hudbě a eletronickému pokouřeníčku.