blog-spock-0311813[1].jpgVe věku 83 let zemřel dne 27.2. 2015 Leonard Nimoy, který se zapsal do paměti diváků především jako vulkánský důstojník USS Enterprise, pan Spock. Na začátku minulého týdne byl hospitalizován v nemocnici s bolestí na hrudi, pravědpobně způsobenou jeho závislostí na kouření, se kterým přestal před neuvěřitelnými 30 lety. Jeho poslední slova zachycená na Twitteru končila notoricky známým: "Žijte dlouho a blaze".

Leonard Simon Nimoy se narodil 26.3.1931 židovským imigrantům Maxovi a Doře Nimoyovým v Bostonu, Massachusetts. Vystudoval drama na Boston Colleage a svou kariéru nastartoval již ve věku kolem 20 let, kdy vyučoval herectví a pracoval na menších filmech a televizních produkcích. V letech 1953-1955 dokonce sloužil v americké armádě s hodností seržanta.

V roce 1952 přišla jeho první významá role a to ve filmu Kid Monk Baroni, ale největšího úspěchu dosáhl až v letech 1965-1969, kdy si zahrál postavu vulkánského důstojníka pana Spocka ve sci-fi seriálu Star Trek. Tato postava měla na fanoušky, a potažmo celý svět, velký kulturní dopad a vynesla Nimoyovi 3 nominace na ceny Emmy Awards. TV Guide jeho postavu Spocka zasadil mezi 50 nejlepších postav v historii filmu.

Nimoy se jako jeden z mála nikdy nebál otevřít se svým fanouškům i tak, jak jej většinou viděli, a to jako pana Spocka. O tom mohou vyprávět dvě jeho biografie s názvy "I Am Not Spock" a "I Am Spock", přičemž druhá je psaná z pohledu soužití sama sebe s jeho postavou.

V 80. letech se Nimoy začal aktivněji věnovat režii. Pod jeho taktovkou vznikly i tak notoricky známé filmy jako např. Tři muži a nemluvně. Věnoval se také zpěvu, psaní poezie a naučné literatuře o fotografování. Ani přes svůj vysoký věk se do poslední chvíle nepřestal pohybovat mezi filmaři a nebál se dělat si legraci sám ze sebe.

spock-2[1].jpg   2011310810[1].jpg   spockvulcan1[1].jpg

Jeho famózní hluboký a znělý hlas hlas mohli diváci slyšet v seriálu Simpsonovi, nebo Futurama. V roce 2008 dostal roli dr. Willama Bella v seriálu Fringe (Hranice nemožného), a dokonce v roce 2011 i v Transformers 3. Velký star trekovský návrat pro něj přišel v roce 2009, kdy se objevil se své postavě Spocka ve filmu Star Trek (2009) režiséra J.J. Abramse.

Okamžitě po oznámení Nimoyovy smrti se internet zaplnil vzkazy fanoušků, jejichž úcta a respekt k tomuto nezapomenutelnéhu herci a tvůrci jasně definují, jak velkým přínosem byl pro celý známý svět:

Siki Georgevic: "Sbohem, pane Nimoyi. Neřeknu 'odpočívejte v pokoji', protože nyní už můžete prozkoumávat širší vesmír a jiná místa. Žijte dlouho a blaze."

Drew Griffiths: "Byl jsem a vždycky budu Vaším fanouškem." (parafráze na filmovou repliku: "I have been and always shall be your friend." z filmu Star Trek II: Khanův hněv)

AnAlrightBloke: "A slova pana Nimoye v seriálu Simpsonovi – 'Má práce zde je hotová'. Odpočívej v pokoji."

Zavzpomínat na Leonarda Nimoye můžete během promítání našich kolegů z 3K filmového klubu.

10984179_888259987861444_4128919137369666284_o.jpg

O autorovi
Eva
Redaktor

"Scénárista bez místa. Vášnivý trekie, který má radost pokaždé, když uvidí světelný meč. Ve volném čase se věnuje kresbě, psaní povídek a své knihy z prostředí Divokého západu."